Kongressisaadikud: tõendid viitavad koroonaviiruse laboripäritolule

Wuhan.
Wuhan. Autor/allikas: Pixabay

USA kongressi luurekomitee vabariiklastest liikmed leiavad kolmapäeval avaldatud aruandes, et on ülekaalukaid tõendeid sellest, et koroonaviiruse epideemia sai alguse Hiina Wuhani linna viroloogia instituudist.

"Hiina pole teinud koostööd ja takistab rahvusvaheliste uurimismissioonide tegevust Wuhanis," seisab aruandes.

"On oluliselt tõendeid selle kohta, et koroonaviiruse puhang võis alguse saada Wuhani Viroloogia Instituudist," märgib aruanne.

Vabariiklastest poliitikud väitsid, et nende aruanne on mõeldud tulevaste epideemiate ennetamiseks. 

"Terviseekspertide ja USA valitsuse jaoks on ülioluline mõista, kuidas koroonaviirus tekkis," teatasid vabariiklased aruandes. 

Aruanne koostati kongressisaadik Devin Nunesi eestvedamisel. Nunes oli aastatel 2015-2019 ka kongressi luurekomisjoni esimees. 

Aruanne toob veel välja, et Hiina sõjaväel on sidemeid Wuhani laboriga. 

"Wuhanis viidi läbi ohtlikke uuringuid koroonaviiruse suhtes ja pidevalt riskiti viiruse valla pääsemisega. Mitmed uurijad haigestusid 2019. aastal ja haiguse sümptomid olid sarnased koroonaviirusega. Hiina proovis ka haiguspuhangu tegelikke olusid varjata," teatas aruanne. 

"Pole tõendeid selle kohta, mis toetaksid Pekingi väidet, et koroonaviirus oli loomulik looduslik nähtus. Hiina võimud pole tuvastanud algseid liike, mis väidetavalt levitasid viirust inimestele," osutab aruanne.

Samuti nõuab aruanne Hiinalt suuremat avatust ja koostööd. "Hiina võlgneb maailmale suuremat läbipaistvust ja tegema koostööd koronaviiruse tõelise päritolu otsimisel," lisas aruanne.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: