Prokuratuur algatas suursaadik Clyde Kulli suhtes kriminaalmenetluse

{{1621524540000 | amCalendar}}
Foto: Anette Parksepp/ERR

President Kersti Kaljulaid allkirjastas neljapäeval otsuse kutsuda tagasi Eesti suursaadik Prantsusmaal Clyde Kull. Prokuratuur on Kulli osas algatanud kriminaalmenetluse.

Prokuratuuri teatel on Kullile esitatud kahtlustus omastamises ametiisiku poolt ning riigisaladuse ja salastatud välisteabe käitlemise nõuete rikkumises. 

"Tegemist on esialgse kahtlustusega, mis võib menetluse kestel muutuda," edastas prokuratuur.

Prokuratuur kinnitas ERR-ile, et Kull peeti esmapäeval kinni ja lasti teisipäeval taas vabadusse.

Clyde Kulli kaitsja, vandeadvokaat Aivar Pilv kinnitas, et kaitsealusele kahtlustuse esitamisega seotud menetlustoimingud on läbi viidud.

"C. Kull on talle esitatud kahtlustuse kohta andnud eile alles esialgseid ütlusi ning selgitanud väga pika menetlustoimingu käigus tema poolt teenistusülesannete täitmist erinevatel ajaperioodidel ja ka seonduvalt kahtlustuse aluseks olevate asjaoludega," edastasid Kull ja ta kaitsja Pilv kommentaaris.

"Kaitsealune ei ole talle teadaolevalt tahtlikult toime pannud kahtlustuses etteheidetavaid tegusid ja eiranud välisteenistusega kaasnevate kohustuste  täitmise nõudeid."

Pilve sõnul hõlmab kahtlustus erinevaid ajaperioode ja faktoloogiat, millega  seonduvate asjaolude meenutamine ja kontrollimine täiendavate ütluste andmiseks vajab märkimisväärselt rohkem aega, kui senini on võimaldatud.

Praeguses menetlusstaadiumis ei pea Kull ega Pilv võimalikuks kahtlustust sisuliselt kommenteerida.

Kull on töötanud Eesti välisteenistuses alates 1991. aastast. Aastatel 1998–1999 töötas ta välisministeeriumi asekantslerina välismajanduspoliitika küsimustes ja 2008–2011 välisministeeriumis poliitikadirektorina ja asekantslerina poliitika küsimustes.

1992–1996 oli Clyde Kull Eesti suursaadik Belgias ja Eesti alaline esindaja NATO juures, 1992–1997 esindas ta Eestit Euroopa Liidu juures Brüsselis, aastail 2000–2004 ÜRO peakorteri ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide juures Genfis ning aastail 2004–2008 oli ta suursaadik Saksamaal.

2012. aastast kuni 2019. aasta suveni oli Kull Eesti alalise esinduse Euroopa Liidu juures asejuht ja esindaja alaliste esindajate komitees. 2019. aastast on Kull olnud suursaadik Pariisis.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: