Leedu nõuab Valgevene õhuruumi sulgemist rahvusvahelistele lendudele

Minskis maanduma sunnitud Ryanairi lennuki pagasi läbivaatamine.
Minskis maanduma sunnitud Ryanairi lennuki pagasi läbivaatamine. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Leedu valitsus kavatseb nõuda Valgevene õhuruumi sulgemist rahvusvahelistele lendudele seoses Ateenast Vilniusesse teel olnud reisilennuki maandumasundimisega Minskis.

Valgevene taoline tegevus näitab, et selle riigi õhuruum ei ole kõigile ohutu ning Leedu nõuab rahvusvaheliselt üldsuselt "selget ja kompromissitut" vastust.

"Euroopa Liit peab rakendama tõhusaid meetmeid, et kaitsta kõiki inimesi, ükskõik millise riigi kodanikke, kes on mitteadekvaatse režiimi tegevuse tõttu ohus. Koos rahvusvaheliste partneritega teeme koostööd, et tagada Valgevene õhuruumi sulgemise rahvusvahelistele lendudele. Täna juhtunu pole mitte ainult rünnak Leedu vastu, vaid ka signaal kogu Euroopa Liidule ja kõigile rahvusvahelistele organisatsioonidele," seisab Leedu valitsuse teadaandes.

"See on riiklik terroriakt, mis on suunatud Euroopa Liidu ja teiste riikide kodanike ja  Valgevene kodanikuühiskonna esindajate vastu, kes taotlevad varjupaika režiimi tagakiusamise eest, samuti tsiviillennunduse ohutuse vastu."

Euroopa Liidu (EL) liidrid arutavad Valgevene suhtes sanktsioonirežiimi karmistamist esmaspäevasel kavandatud tippkohtumisel, teatas hilisõhtul Euroopa Ülemkogu juhi Charles Micheli eestkõneleja. Michel tegi avalduse  pärast seda, kui Valgevene võimud sundisid opositsioonitegelast kandva lennuki jõuga Minskis maanduma.

"Euroopa Liit paneb homme lauale küsimuse Ryanairi lennu sundmaandumisest Minskis. Sel korral arutatakse tagajärgi ja võimalikke sanktsioone," kinnitas kõneisik.

"Mõistan kõige karmimalt hukka Ryanairi lennu sundmaandumise Valgevene pealinnas Minskis 23. mail aastal 2021 ja ajakirjanik Raman Pratasevitši kinnipidamise," teatas Michel veidi hiljem isiklikult.

"Kutsun Valgevene ametivõime üles vabastama kinnipeetud reisija viivitamatult ja tagama täielikult tema õigused. EL-i juhid arutavad seda enneolematut juhtumit homme Euroopa Ülemkogu ajal. Juhtum ei jää tagajärgedeta," lubas Michel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: