Lufthansa peatab tegevuse Valgevene õhuruumis

Lufthansa lennuk.
Lufthansa lennuk. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Saksa lennufirma Lufthansa teatas esmaspäeval, et peatab Valgevene õhuruumis tegevuse pärast tsiviillennuki sundmaandamist Minskis. Veel mitme riigi valitsused soovitasid oma lennuettevõtetel Valgevene õhuruumi vältida.

"Praeguse olukorra dünaamikat arvestades peatame Valgevene õhuruumis tegutsemise," edastati ettevõtte poolt uudisteagentuurile AFP saadetud avalduses.

Briti valitsus andis esmaspäeval Ühendkuningriigi lennufirmadele korralduse vältida Valgevene õhuruumi ja kehtestas selle riigi lennufirmale Belavia Suurbritanniasse lendamise keelu.

Briti transpordiminister Grant Shapps ütles, et ta andis tsiviillennundusametile korralduse anda need juhtnöörid tagamaks reisijate turvalisuse.

Ta peatas ka Belavia tegevusloa. Valgevene lennufirma peab iga päev ühendust Londoni Gatwicki ja Minski vahel Pariisi kaudu, jagades koodi Prantsuse lennuettevõtte Air France'iga.

Rootsi transpordiamet kutsus esmaspäeval riigi lennufirmasid vältima Valgevene õhuruumi.

Sellise sammu põhjustas pühapäevane vahejuhtum Ryanairi reisilennukiga, mis oli teel Ateenast Vilniusesse. Lennuk sunniti Minskis maanduma väidetava pommiohu tõttu, kuid Valgevene võimude tegelik eesmärk oli kinni võtta sellel lennul olnud opositsiooniaktivist Raman Pratasevich.

Skandinaavia lennufirma SAS teatas esmaspäeval pärast Rootsi transpordiameti soovitust, et väldib Valgevene õhuruumi.

Samuti teatas Läti lennufirma Air Baltic, et väldib edaspidi Valgevene õhuruumi.

"Järgime juhiseid ja suuname vastavad lennud ringi," lausus ettevõtte esindaja uudisteagentuurile AFP. 

Euroopa Liidu liidrid mõistsid esmaspäevasel tippkohtumisel hukka Valgevene tegevuse reisilennuki maandumasundimisel ning nõudsid vahistatud opositsiooniaktivisti Raman Pratasevitši ja tema tüdruksõbra Sofia Sapega viivitamatut vabastamist. 

Ühtlasi lepiti kokku Valgevene lennufirmade tegutsemise tõkestamises ühenduse õhuruumis ja kutsuti Euroopa Liidus baseeruvaid lennuettevõtteid üles Valgevene õhuruumis lendamist vältima.

Euroopa Nõukogul paluti ette valmistada Valgevene lennuettevõtjate sisenemiskeeld ühenduse  õhuruumi ja neil keelatakse ka lennuväljadel maandumine.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: