Valitsus võtab juuni keskpaigast kasutusele koroonatõendi suurüritustele
Valitsus pakub alates 14. juunist võimalust koroona läbipõdenud ja vaktsineeritud inimestel digitõendi alusel osaleda erinevatel suurüritustel.
"Alates 14. juunist tohib korraldada suurema osalejate arvuga üritusi, kui neil osalevad üksnes negatiivse testi tulemusega, Covidi läbi põdenud või selle vastu vaktsineeritud inimesed. Me plaanime piloteerida Covid-sertifikaati selliselt, et me saaksime teha ka suuremaid üritusi, ilma, et see tooks kaasa suuremat nakkusohtu," rääkis peaminister Kaja Kallas valitsuse pressikonverentsil.
"Selle tõendi mõte on see, et on võimalik näidata, et sa ei ole ohtlik teistele ja oled terve," lausus Kallas.
"Vabatahtlikult selle digitõendi abil mahtude suurendamine on igale organisatsioonile ja külastajale võimalus, mitte kohustus. Saab ka muudmoodi, aga siis on piirarvud madalamad," lisas ta.
Kallas rääkis, et kuigi koroonaviiruse leviku riskitase on veel kõrgel, muutub olukord siiski samm-sammult paremaks.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik rõhutas, et kõnealuse digitõendi puhul ei ole tegemist vaktsineerimispassiga. "See mõte on see, et inimene on kas teinud negatiivse testi, on läbipõdenud haiguse või on kahekordselt vaktsineeritud. Need kolm on võrdsustatud," selgitas Kiik.
"Kõigi nende ürituste puhul on eesmärk võimaldada rohkem erinevaid ohutuid üritusi, kui see oleks teostatav ilma usaldusmeetmeteta," märkis Kiik.
Kiige sõnul oleks digitõendiga lubatud korraldada siseruumides kuni 2000 inimesega ja välitingimustes kuni 6000 inimesega üritusi. "Need numbrid võivad suve jooksul muutuda. Siht on juuni keskpaigast selline korralduslik võimalus kasutusele võtta," sõnas Kiik.
Ilma digitõendita saaksid juuni keskpaigast ürituste korraldajad teha üritusi, kus siseruumides tohib olla kuni 600 inimest ja väljas kuni 1000.
Kui seda, et üritusel osaleks nakkusohutud inimesed, peab tagama korraldaja, siis järelevalvet selliste ürituste üle korraldab terviseamet, kellega korraldajad juba üritust planeerides peaksid konsulteerima.
"Eesmärk on, et me ei hakka eraldi arutama iga üritust nagu Rally Estonia või ka ooperipäevad ja mitmed üritused, mis täna olid päevakorras, vaid et ürituse korraldajatel on teada selged reeglid, selged põhimõtted, millisel juhul on võimalik teha suuremaid üritusi, millisel juhul on need piirangud väiksemad," selgitas Kiik.
Kallas lisas, et sellise korralduse juures ei diskrimineeritaks kedagi. "Mitte kelleltki ei võeta võimalust sellel kontserdil osaleda. Lihtsalt ühed peavad tegema testi, teised saavad näidata ette tõendi. Kõik on selle ühtse eesmärgi nimel, et sa tõendad oma ohutust teistele inimestele," ütles peaminister.
Kiik rääkis, et digitõend kehtiks seni, kuni pandeemia ei ole läbi saanud. Ta lisas, et Eestis ja Euroopas jõutakse karjaimmuunsuseni suve lõpuks.
Valitsus jätkab arutelu ka avalikes ruumides maskikandmise kohustuse lõpetamise üle ja raugeva viiruse leviku tingimustes on tõenäoline, et kohustus lõpetatakse juuni keskpaigast.
Valitsus kinnitas tegevuspiirangute leevendamise
Valitsus otsustas leevendada kehtivaid tegevuspiiranguid. Alates esmaspäevast kaob 2+2 liikumispiirang avalikus siseruumis ja see asendub hajutatuse nõudega.
Sportimisel, huvitegevusel ja täiendõppel on sisetingimustes lubatud kõik tegevused kuni 25-inimeselises rühmas, arvestada tuleb hajutatuse nõudega. Kokku tohib tegevustest osa võtta kuni 200 inimest, samuti kehtib 50-protsendiline ruumitäitumuse nõue.
Maskikandmise kohustus avalikus siseruumis kehtib veel vähemalt kaks nädalat.
14. juunist leevenevad valdavalt ka sise- ja välitingimustes kohalolijate arvu piirangud, arvestada tuleb hajutatuse ja 50-protsendilise ruumi täitumuse nõudega.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Hannes Sarv, Merili Nael