Soome valitsus otsustas avada piirid töörändele ja turistidele

{{1623926220000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Esmaspäevast pääsevad vabalt Soome kõik Euroopa Liidu kodanikud, kellel on vaktsineerimine lõpetatud vähemalt kaks nädalat enne riiki saabumist või kes on vähem kui viimase poole aasta jooksul COVID-19 läbi põdenud.

Riiki pääsevad ilma vaktsineerimis- või haiguse läbipõdemistõendita need, kes on sündinud 2005. aastal või hiljem.

Tõend peab olema kas inglise, soome või rootsi keeles.

Tavapärane tööränne on esmaspäevast võimalik ka laevadel. Siseministeeriumi kantsleri Kirsi Pimiä sõnul on see eriti oluline otsus Eestist, Norrast ja Rootsist saabuvate tööliste jaoks.

Töörändele jäävad kehtima Soome terviseameti kehtestatud reeglid: kui saabujal ei ole vaktsineerimistõendit või tõendit COVID-19 läbipõdemise kohta, peab maalesaabuja tegema teise koroonatesti 72 tunni jooksul peale Soome saabumist, seni peab olema eneseisolatsioonis.

Eesti välisminister Eva-Maria Liimets (KE) ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Soome otsus on positiivne üllatus. "Tõepoolest tuli see otsus meile positiivse üllatusena. Me olime tegelikult selleks otsuseks küll valmis alates 1. juulist, kui me üle Euroopa selle võimaluse kehtestame," ütles ta.

Kui inimesel on vaktsineerimiskuur pooleli või pole üldse vaktsineeritud, peab riiki saabuja samuti täitma seni kehtivaid reegleid: enne riiki saabumist tuleb teha koroonatest, kui see on negatiivne, tuleb 72 tunni jooksul peale Soome saabumist teha teine test ning seni tuleb viibida eneseisolatsioonis.

Samas jääb Euroopa Liidu sisepiiridel alles piirikontroll kuni 11. juulini, ütles Pimiä.

Juba praegu, piirangute veel kehtides on tervise- ja piirikontrolli läbimine Helsingis mõnel juhul kestnud koguni paar tundi. Soome piirivalve ootab nüüd reisijate arvu märkimisväärset kasvu ning palub riiki saabujatelt aktiivset koostööd, et piiriületus võimalikult sujuvaks muuta.

"On väga oluline, et reisijad tutvuvad enne Soome tulekut piirangutega ja tervisenõuetega ning et vajalikud dokumendid oleks tervise- ja piirikontrolli tulles valmis," ütles Soome piirivalve üksusejuht Tuomas Laosmaa.

Riiki pääsevad ka need, kes pole küll Euroopa Liidu kodanikud, kuid kellel on Soomes kinnisvara.

Toimetaja: Marko Tooming, Rain Kooli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: