FSB pidas Peterburis kinni Eesti konsuli Mart Lätte

{{1625586240000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Vladimir Davydov

Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) pidas Peterburis kinni Eesti konsuli Mart Lätte, kirjutab RIA Novosti.

Lehe andmeil peeti Lätte kinni koos asitõenditega. FSB pidas Lätte kinni, kui ta sai Vene kodanikult salastatud materjale.

FSB teatel võetakse diplomaadi suhtes ette meetmeid vastavalt rahvusvahelisele õigusele.

Eesti välisministeerium kinnitas Lätte kinnipidamist. "Täna päeval on toimunud selline intsident, et Eesti diplomaat, Eesti konsul Peterburis, kes viis ellu oma tavapäraseid tööülesandeid, peeti kinni Venemaa jugeolekuteenistuse poolt pooleteiseks tunniks. Tema suhtes on Venemaa poolt esitatud süüdistused. Nende kohta me asjaolude selgitamist veel ametlikult ootame," rääkis välisminister Eva-Maria Liimets "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti välisministeeriumi avalike suhete osakonna juht Aari Lemmik selgitas ERR-ile, et kinnipidamise eel oli Lätte töökohtumisel Peterburi riiklikus polütehnilises ülikoolis.

"Ta peeti kohtumiselt lahkudes pooleteiseks tunniks FSB poolt kinni. Teda süüdistati tundlike materjalide omastamises," selgitas Lemmik.

Liimetsa sõnul ei viita miski, et süüdistused tõele vastaksid. "Selles osas meie küll ei näe siin mingeid asjaolusid, mis sellele viitaksid. Ta viis ellu tavapäraseid diplomaadi tööülesandeid ja need süüdistused on meie vaates küll alusetud," sõnas minister.

Lemmiku sõnul on tegemist lavastuse ja alusetu süüdistusega. "Me kinnitame, et tegu on lavastusega ja täiesti alusetute süüdistustega. Eesti seisukohast ilmestab selline vahejuhtum tõsiasja, et Venemaa on valinud suhtluses konfrontatsiooni tee selle asemel, et olla konstruktiivne ja seda negatiivset trendi suhetes Euroopa Liiduga ümber pöörata. Meie jaoks on see järjekordne näide, et Venemaa pole huvitatud konstruktiivsetest suhetest oma naabritega," lisas Lemmik.

Välisministeerium mõistab Lätte kinnipidamise hukka ning nimetab seda provokatiivseks. "Meie reaktsioon on, et me mõistame Venemaa teo hukka. See on ebaseaduslik, provokatiivne ja suhteid kahjustav Euroopa Liidu liikmestriikide ja Euroopa Liidu suhtes tervikuna. Eesti huvides on heanaaberlikud ja konstruktiivsed suhtes oma naabritega," rääkis Lemmik.

"Me ootame, et Venemaa järgiks oma käitumises rahvusvahelise õiguse printsiipe," lisas ta.

Eestil on Peterburis peakonsulaat. Peakonsul on Carl Eric Laantee Reintamm, lisaks on Eestil kolm konsulit: Mart Lätte, Marika Kõiv-Urm ja Margus Haugas.

Mihkelson: tegemist on provokatiivse sammuga

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson nimetas Lätte kinnipidamist provokatsiooniks.

"See provokatiivne samm Venemaa poolt kahjuks kinnitab mitte üksnes Eesti ja Venemaa, vaid ka Vene-Lääne suhetes valitsevat sügavat madalseisu," kommenteeris ta.

"Kui meie diplomaat saadetakse Venemaalt välja, ei jää Eestil üle muud, kui vastata sellele proportsionaalselt," lisas Mihkelson.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: