Teisest pensionisambast lahkub ligi 160 000 inimest

Sel aastal avanenud võimalust teisest pensionisambast lahkuda on kasutanud ligi 160 000 inimest. Avalduse on võtnud tagasi ligi 4000 pensionikogujat, selgub pensionikeskuse andmetest.

Pensionikeskuse andmetel on 31. juuli seisuga avalduse teisest pensionisambast lahkumiseks esitanud 160 413 inimest. Nende seas ei ole aga toodud pensionikogujaid, kes on oma avalduse tagasi võtnud. Rahandusministeeriumi andmetel on neid inimesi ligi 4000.

Teisest sambast raha välja võtta otsustanud inimestel on laupäeval, 31. juulil viimane võimalus avaldus tagasi võtta, et jätkata tulevikuks raha kogumist teises pensionisambas. Pensionisambast lahkujate järgmine võimalus kogumisega liituda avaneb kümne aasta pärast, teatas rahandusministeeriumi pressiteenistus. Valdav osa Eesti elanikest otsustas teises pensionisambas jätkata, lisas ministeerium.

Teisest sambast lahkuda otsustanute kõrval soovis 2948 inimest ka peatada oma teise pensionisamba sissemaksed.

Avalduse tagasi võtmise põhjuseid võib olla väga erinevaid, ütles rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste. "Kindlasti on omajagu neid, kellel kevadel ei olnud lihtsalt kõikidest võimalustest veel selget pilti ja nad esitasid oma avalduse nö igaks juhuks. Näiteks ei teatud, et teisest sambast lahkuda saab igal ajal ka edaspidi ja tegemist ei olnud ühekordse võimalusega," märkis Tõniste pressiteate vahendusel.

Pensionieelikud võisid tema sõnul ümber mõelda seetõttu, et pensionieas on neile tulumaksustamise mõttes raha välja võtmine palju soodsam. Seega tasuks lahkumisega veel senikaua viivitada, soovitab ministeerium.

Lisaks võib mõnel inimesel ka põhjus, miks ta teise samba raha vajas, ära langenud. "Näiteks on nad vahepeal suutnud taastada oma sissetulekud ja soovivad kogumist jätkata. Ja eks kindlasti on ka neid, kes ongi paremini teadvustanud, et pikaajalisel kogumisel ja investeerimisel on väga selged eelised ning on seetõttu oma esmase otsuse ümber mõelnud," ütles Tõniste. "Eestis on ju üldiselt praegu suur investeerimisbuum, mille tuules on kõvasti hoogu saanud ka teine ja kolmas pensionisammas kui väga lihtsad ja soodsad viisid raha koguda ning investeerida."

Osa inimeste jaoks on olnud oluline teadmine, et teise sambasse kogumine on otsesemalt seotud just endale kogumisega ning teine sammas on ka pärandatav.

Ministeerium soovitab ka silmas pidada, et teisest sambast raha välja võttes väheneb kogusumma 20 protsenti, kuna teise samba raha on olnud tulumaksuvaba ja välja võttes tuleb sellelt tasuda tulumaks. Kui võtta teise samba raha kasutusse pensionieas, on eluaegne või pikk tähtajaline pension üldse maksuvabad või korraga välja võttes on tulumaks 10 protsenti.

Kõik inimesed, kes esitasid tänavu esimeses kvartalis avalduse pensioni teisest sambast lahkumiseks, saavad selle tühistada kuni juuli lõpuni. Selleks tuleks minna täna Pensionikeskus.ee lehele, valida Minu pensionikonto, sealt Minu avaldused ja Avalduse tühistamise avaldus. Sambast lahkudes saab seal uuesti kogumist alustada kümne aasta möödudes ehk 2031. aasta septembris.

Samas ei kao ka neil, kes pole kehtivat lahkumise avaldust esitanud, võimalus teisest sambast siiski väljuda. Ehk kui millalgi tekib vajadus teise samba raha enneaegselt kasutusele võtta, näiteks raskete terviseprobleemide korral vms, siis saab igal ajal esitada sambast uue lahkumisavalduse ja väljamakseid tehakse kolm korda aastas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: