USA kindrali sõnul on Kabuli lennujaam taas avatud

Satelliidifoto Kabuli lennuväljast 16. augustil.
Satelliidifoto Kabuli lennuväljast 16. augustil. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Kabuli lennujaam avati teisipäeva varahommikul Afganistani aja järgi pärast seda, kui Ühendriikide väed olid selle turvakaalutlustel tundideks sulgenud, teatas USA kindralmajor Hank Taylor.

Taylori sõnul maandus transpordilennuk C-17 USA merejalaväelastega pardal ja teine lennuk armeeüksusega, kelle ülesandeks on lennujaama turvalisust kindlustada.

Pentagoni pressiesindaja John Kirby oli varem päeval teatanud, et Kabuli lennujaamas peatati kõik tsiviil- ja sõjaväelennud, sest maandumisrajale oli tunginud hulgaliselt tsiviilisikuid. 

"USA relvajõud on koos Türgi ja teiste rahvusvaheliste sõduritega sündmuskohal, et inimesed alalt ära ajada," ütles Kirby.

Kommertslennud Kabuli rahvusvaheliselt lennuväljalt tühistati juba hommikul kaose tõttu, mis puhkes, kui tuhanded inimesed tulvasid lennujaama lootuses Talibani võimuhaaramise järel riigist lahkuda. Ameerika sõdurid olid sunnitud lennuradadele tulvanud inimeste laialiajamiseks õhku tulistama.

Inimesed klammerdusid õhku tõusva lennuki külge, hiljem mõned hukkusid selle tagajärjel. Inimesi sai surma ka muudel põhjustel.

"Hamid Karzai lennuväljalt ei toimu täna lende, et vältida rüüstamist. Palun ärge tulge lennujaama," teatas lennujaama juhtkond avalduses.

USA teatel sõltuvad suhted Afganistaniga Talibani tegutsemisest

USA välisministeerium teatas esmaspäeval, et edasised suhted Afganistaniga sõltuvad Talibani tegutsemisest ehk sellest, kas austatakse naiste õigusi ja ohjeldatakse terroriste.

"Lõppkokkuvõttes sõltub meie positsioon Afganistani tulevase valitsuse suhtes selle valitsuse tegevusest. See sõltub Talibani tegevusest," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price ajakirjanikele.

Kõneisiku sõnul jäi USA läbirääkija Afganistanis Zalmay Khalilzad Talibani diplomaatilisse baasi Kataris, kus USA ametnikud on pidanud islamiliikumisega kõnelusi.

"Ma ütleksin, et mõned neist aruteludest on olnud konstruktiivsed," sõnas Price.

USA president Joe Biden lubas esmaspäevases pöördumises seada esikohale naiste ja tüdrukute kohtlemise Talibani valitsusajal Afganistanis.

Biden hoiatas samas Talibani ka ameeriklaste ründamise eest.

"Kui Taliban ründab meie töötajaid või kodanikke või üritab meie evakueerimist takistada, siis saab meie reageering olema jõuline. Me kaitseme oma inimesi hävitava jõuga, kui vaja," ähvardas president.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: