NATO juht süüdistas Kabuli langemises Afganistani juhtkonda

{{1629210000000 | amCalendar}}
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg Autor/allikas: SCANPIX/AP/Torstein Bøe

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles teisipäeval, et allianssi üllatas Talibani võidu kiirus. Stoltenberg süüdistas Kabuli langemises Afganistani juhtkonda.

"Lõppkokkuvõttes ei suutnud Afganistani poliitiline juhtkond Talibanile vastu seista ja saavutada rahumeelset lahendust, mida afgaanid meeleheitlikult soovisid," ütles Stoltenberg.

"See Afganistani juhtkonna ebaõnnestumine tõi kaasa tragöödia, mille tunnistajaks täna oleme," lisas Stoltenberg. 

NATO üritab nüüd tagada alliansi tsiviilisikutest personali ja ka kohalike töötajate julgeolekut Afganistanis, ütles Stoltenberg.

Talibani mässulised haarasid pealinna Kabuli enda kontrolli alla nädalavahetusel, kui USA ja NATO väljaõppega valitsusvägede vastupanu rauges.

Mitmete riikide saatkonnad on kolinud ümber Kabuli lennujaama, mille julgeolekut on saadetud tagama USA sõdurid.

"NATO on teinud pidevat tööd, et tagada Kabuli rahvusvahelise lennujaama tegevuse jätkumine," ütles Stoltenberg pärast kohtumist NATO liikmesriikide diplomaatidega.

"Umbes 800 NATO tsiviiltöötajat on jäänud kohale, et pakkuda olulisi teenuseid väga rasketes tingimustes, sealjuures lennujuhtimist, tankimist ja sideteenuseid."

"Las ma tänan ka NATO liitlaste relvajõude, iseäranis Türgit, USA-d ja Suurbritanniat, hädavajaliku abi eest lennujaama julgeoleku tagamisel," ütles peasekretär.

NATO kõrgeim tsiviilesindaja Afganistanis suursaadik Stefano Pontecorvo jääb lennujaama, et koordineerida ja võimaldada evakuatsiooniprotsessi, ütles Stoltenberg.

"Taliban peab pidama lugu ja võimaldama lahkuda kõigil neil, kes soovivad lennujaamast lahkuda, samuti peavad avatuks jääma teed ja piiripunktid," lisas ta.

"Kõikidel afgaani meestel, naistel ja lastel on õigus elada turvaliselt ja väärikalt."

Austraalia, Kanada ja Suurbritannia peaministrid ütlesid esmaspäeval, et on tõsiselt pettunud Afganistani julgeoleku kiires kokkuvarisemises.

USA president Joe Biden ütles esmaspäeval, et terrorismivastane võitlus ei nõua Afganistanis püsivat sõjalist kohalolekut ja USA ei kavatse pidada välisriigis verist kodusõda ehk korrata oma vanu vigu.

"Minu eelkäijate jälgedes oli mul vaid kaks võimalust - peatada tagasitõmbumine või suurendada meie vägede arvu Afganistanis ja viia see konflikt juba kolmandasse kümnendisse. Mitu ameeriklaste põlvkonda te soovite, et ma saadaksin Afganistani kodusõda pidama? Mitu rida uusi hauakive tuleb sõjaväekalmistule püstitada? Ma ei hakka oma eelkäijate vigu kordama," ütles Biden.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: