Taliban kehtestas Kabulis kohe range režiimi

Talibani võitlejad Kabulis
Talibani võitlejad Kabulis Autor/allikas: SCANPIX/CHINE NOUVELLE/SIPA/

Islamiorganisatsioon Taliban kontrollib täielikult Afganistani pealinna Kabuli. Talibani võitlejad patrullivad tänavatel, otsivad läbi riigiametnike ja ajakirjanike kontoreid ja kodusid. Islamistid kasutavad sageli vägivalda ja ähvardamist.

Kabulis elab umbes kuus miljonit inimest. Talibani võitlejad kehtestasid esmaspäeva õhtul liikumiskeelu ja võtsid üle armee- ja politseiasutused. 

Talibani võitlejad tähistasid võitu ja sõitsid tänavatel ringi USA ja Afganistani sõjaväeautodega, kirjeldas The Wall Street Journal

Talibani sõdurid kontrollisid inimeste telefone, kust nad otsisid kompromiteerivat materjali.

Kauplused suleti terves linnas. Pruutkleitide reklaamid kaeti valge värviga. 

Afgaani päritolu kanadalanna Rozina viibib Kabulis koos oma abikaasaga. Tema sõnul tulid esmaspäeva hommikul nende hotellituppa Talibani võitlejad. 

"Nad esitasid küsimusi meie abielu kohta. Nad nõudsid abielutunnistuse näitamist. Kui minu abikaasa protestis, lõid nad teda vastu nägu ja hiljem relvadega selga," ütles Rozina. 

Taliban siiski proovib esialgu vältida massilisi kinnipidamisi. Pigem proovivad islamistid kätte maksta valitsusametnikele. Siiski on teada, et varasemalt sundis Taliban naisi abielluma oma võitlejatega. Samuti tapeti ilma kohtuta valitsuse sõdureid. 

Afganistani naisametniku sõnul tulid Talibani võitlejad tema koju esmaspäeval ja tal keelati kodust lahkuda. Naise sõnul põletas ta kõik dokumendid, mis sidusid teda valitsuse tööga. 

"Ülikooli dokumendid on mul alles. Ma ei taha põletada kogu oma varasemat tööd, mis ma tegin," ütles naisametnik. 

Kabuli elanikud aitavad sageli Talibani. "Meie naabrid aitavad Talibani ja annavad neile teavet. Nad ütlesid, kes töötasid valitsuses," ütles üks teine naisametnik. 

Taliban ise eitab seotust vägivallaga. 

"Kinnitan Kabuli elanikele isiklikult, et nende elu ja vara pole ohus," ütles kohalik Talibani luurejuht Mawlawi Fatehullah. 

"Kabulis toimus tohutu muutus, nii, et kahtlemata võib esineda mõningaid puudusi. Aga me uurime korrarikkujaid ja neid karistatakse šariaadi järgi," lisas Fatehullah. 

Paljud Kabuli elanikud ka tervitasid uut režiimi

"Pärast lennujaamast tagasipööramist sõitsin taksoga läbi linna. Nägin Talibani võitlejaid ja taksojuht peatas auto, et õnnitleda Talibani võitlejate juhti," ütles USA ärimees Amir Sidiqi. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: