Reitingud: Reformierakond liider, Keskerakonna toetus võrdsustus Eesti 200-ga

Foto: Urmet Kook

ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi oli augustis populaarseim erakond Reformierakond, millele järgnes Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE). Keskerakond kaotas toetust ja nende reiting on nüüd sisuliselt võrdne Eesti 200-ga.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks Reformierakonnale oma hääle 24 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Sama suur oli Reformierakonna toetus ka juunikuus. Juulis Turu-uuringud erakondade toetusi ei mõõtnud.

Teisel kohal on EKRE 21 protsendiga. Juunis oli EKRE toetus 23 protsenti.

Keskerakonna toetus oli augustis 17 protsenti, nii madal on Keskerakonna toetus Turu-uuringute küsitlustes olnud alates viimastest valimistest vaid korra – tänavu veebruaris.

Parlamendivälise Eesti 200 toetus kasvas juunikuu 13 protsendilt augustis 16 protsendile ehk see on nüüd sisuliselt võrdne Keskerakonnaga.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus oli augustis sarnaselt juunikuuga üheksa protsenti.

Isamaa toetus langes juunikuu seitsmelt protsendilt augustis valimiskünnise piirile ehk viiele protsendile.

Rohelisi toetas augustis neli protsenti, juunis oli neil toetajaid kolm protsenti.

Tulevikuerakonda toetas üks protsent.

Kokkuvõttes toetas koalitsioonierakondi augustis 41 protsenti ning opositsioonierakondi 35 protsenti valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest. Juunis olid toetuselt vastavalt 43 ja 39 protsenti.

Parlamendiväliste erakondade toetus oli augustis kokku 21 protsenti, juunis oli see 17 protsenti.

Tallinnas juhib Reformierakond Keskerakonna ja Eesti 200 ees

Eestlastest vastajate seas on populaarseim erakond jätkuvalt Reformierakond (27 protsenti), millele järgnevad EKRE (22 protsenti) ja kolmandana Eesti 200 (16 protsenti). Eestlastest vastajatest toetab Keskerakonda vaid 11 protsenti. SDE-d toetab üheksa, Isamaad kuus ja Rohelisi neli protsenti.

Muust rahvusest valijatest toetab Keskerakonda 49 protsenti. Teisel kohal on Eesti 200, keda toetab sarnaselt eestlastest vastajatele 16 protsenti muust rahvusest valijatest. EKRE toetus muust rahvusest valijate seas on 15, Reformierakonnal kaheksa ja SDE-l kuus protsenti.

Reformierakond on populaarseim erakond Põhja-Eestis (32 protsenti) ja Tallinnas (25 protsenti), kuigi Tallinnas ei jää toetuselt palju maha ka Keskerakond (22 protsenti) ja Eesti 200 (samuti 22 protsenti).

Lõuna-Eestis jagavad liidrikohta Reformierakond ja EKRE (mõlemad 25 protsenti).

Ülejäänud regioonides on populaarseim erakond EKRE: Lääne-Eestis on EKRE toetus 28 ja Kesk-Eestis 26 protsenti.

EKRE edestab Ida-Virumaal Keskerakonda

Ka Ida-Virumaal, kus veel juunis jäi EKRE toetus Keskerakonna omast napilt madalamaks (vastavalt 36 ja 39 protsenti), on EKRE nüüd saavutanud nähtava edumaa. EKRE-t toetab Ida-Virumaal 31 ja Keskerakonda 23 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

EKRE populaarsus on regioonide võrdluses madalaim Tallinnas (10 protsenti). Reformierakonnal aga Ida-Virumaal (kaheksa protsenti) ning Eesti 200-l Lõuna-Eestis (11 protsenti).

Keskerakonna ja Eesti 200 toetus on pisut kõrgem linnas kui maal: Keskerakonnal vastavalt 19 ja 14 protsenti ning Eesti 200-l 18 ja 13 protsenti.

Võrreldes linnaelanikega toetavad maaelanikud sagedamini EKRE-t - neid toetab 17 protsenti linna- ja 28 protsenti maapiirkonna valijatest.

Turu-uuringute AS küsitles 1000 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Neist 394 vastas telefonis ja 606 veebipaneelis. Küsitlus viidi läbi 5.-13. augustini. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Kell 11 kommenteerivad ERR.ee otsesaates erakondade värskeid populaarsusnumbreid Tõnis Stamberg Turu-uuringute AS-ist ning ERR-i ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook. Täpsemaid toetusnumbreid eri demograafiliste rühmade lõikes on võimalik näha ERR-i reitingute erilehel.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: