Reitingud: EKRE rebis Reformierakonnale järele

Reformierakonna (kollane) ja EKRE (must) toetus ühtlustub.
Reformierakonna (kollane) ja EKRE (must) toetus ühtlustub. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Võrreldes maikuu küsitlusega vähenes juunis vahe kahe populaarsema erakonna vahel minimaalseks - Reformierakonda toetas 24 ja EKRE-t 23 protsenti valimisõiguslikest kodanikest, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Veel mais oli Reformierakonna toetus EKRE omast viie protsendipunkti võrra kõrgem - siis toetas Reformierakonda 26 ja EKRE-t 21 protsenti. Viimase kuuga langes toetus Reformierakonnale kahe ja samas kasvas EKRE-le samuti kahe protsendipunkti võrra.

Populaarsuselt kolmas erakond oli Turu-uuringute küsitluses Keskerakond 19 protsendi suuruse toetusega. Kuu varem oli Keskerakonnal toetajaid 20 protsenti.

Neljandal kohal oli Eesti 200, keda toetas 13 protsenti. Kuu varem oli parlamendivälisel erakonnal toetajaid 15 protsenti ehk kaks protsendipunkti enam.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus oli juunis üheksa ja Isamaal seitse protsenti. Sealjuures oli see Isamaale viimase aasta parim tulemus Turu-uuringute küsitlustes. Isamaa toetus on kõikunud eelmise aasta maist saadik kolme ja kuue protsendi vahel.

Ülejäänud erakondade toetus jäi juunis allapoole valimiskünnist: Eestimaa Rohelisi toetas kolm protsenti ja Eesti Tulevikuerakonda üks protsent valijatest.

Kokkuvõttes toetas juunikuus koalitsioonierakondi 43 protsenti ning opositsioonierakondi 39 protsenti valimiseelistust omavatest täisealistest kodanikest. Mais oli opositsioonierakondade toetus pisut madalam (34 protsenti), kuid koalitsioonierakondade toetus veidi kõrgem (46 protsenti). Parlamendiväliste erakondade toetus oli juunis kokku 17 protsenti (mais samuti 17 protsenti).

Eestlaste seas oli juunis populaarseim erakond jätkuvalt Reformierakond 27 protsendiga, millele järgnesid EKRE 24, Keskerakond 14 ning Eesti 200 13 protsendiga. SDE toetus eestlastest valijate seas on üheksa, Isamaal kaheksa ja Rohelistel kolm protsenti.

Muust rahvustest valijate seas oli kõrgeim Keskerakonna toetus - 47 protsenti. Teisel-kolmandal kohal olid sisuliselt võrdse toetusega EKRE (18 protsenti) ja Eesti 200 (17 protsenti). Reformierakonda toetas muust rahvusest valijatest üheksa, SDE-d viis ja Rohelisi kaks protsenti. Isamaa ja Tulevikuerakonna toetus muust rahvusest valijate seas oli alla protsendi.

Eelseisvaid kohalikke valimisi silmas pidades oli Reformierakond juunis populaarseim erakond Põhja-Eestis (36 protsenti), EKRE Lääne-Eestis (36 protsenti) ning Keskerakond Tallinnas (24 protsenti).

Ida-Virumaal edestas Keskerakonna toetus napilt EKRE oma (vastavalt 39 ja 36 protsenti). Kesk-Eestis oli aga EKRE-l väike edumaa Keskerakonna ees (vastavalt 25 ja 23 protsenti). Lõuna-Eestis olid pea võrdselt kõrgeima toetusega Reformierakond (27 protsenti) ja EKRE (25 protsenti).

Turu-uuringute AS küsitles täpselt 1000 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Küsitlus viidi läbi 3.-10. juunini. Neist 44 protsenti vastas telefonis ja 56 protsenti veebipaneelis. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Täpsemaid jaotusi erinevate sotsiaal-demograafiliste gruppide kohta saab vaadata ERR-i reitingute alamlehelt.

Kell 11 kommenteerivad ERR.ee otsesaates erakondade populaarsusnumbreid Tõnis Stamberg Turu-uuringute AS-ist ning ajakirjanikud Toomas Sildam ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: