Biden ei pikendanud Afganistanist vägede väljaviimise tähtaega

{{1629815580000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USa president Joe Biden. Autor/allikas: SCANPIX/Zumapress

USA president ei pikendanud 31. augustile seatud Afganistanist USA vägede väljaviimise tähtaega, teatas teisipäeval Valge Maja.

President Joe Biden tegi otsuse pärast konsultatsioone oma julgeolekunõustajatega. Biden andis samas ülesande koostada varuplaan juhuks, kui tähtajast Afganistanist lahkumisega siiski veidi üle minnakse, vahendas uudisteagentuur AP Valge Maja ametniku sõnu.

Biden avaldas varem lootust, et suudab pidada kinni 31. augusti tähtajast vägede väljaviimisel, kuid liitlased Euroopas survestavad teda tähtaega pikendama.

Talibani kõneisik Zabihullah Mujahid teatas teisipäeval, et USA peab inimeste evakueerimise Afganistanist lõpule viima 31. augustiks ning mingit ajapikendust ei anta.

Mujahid kutsus Kabulis korraldatud pressikonverentsil ka USA-d lõpetama afgaanidest ekspertide nagu inseneride evakueerimise.

"Nõuame, et nad selle protsessi lõpetaksid," ütles ta Kabulis toimunud pressikonverentsil.

"See riik vajab nende ekspertteadmisi. Neid ei tohiks viia teistesse riikidesse," lisas Mujahid.

Mujahid esitas teisipäeval toimunud otseülekandes ka rea nõudmisi, sest USA juhitud väed kiirendavad tuhandete inimeste Kabulist väljaviimist.

Mujahid kordas rühmituse varasemat teadaannet, et Taliban ei luba USA-l pikendada vägede täieliku väljaviimise tähtaega pärast järgmist nädalat.

"Neil on lennukeid, neil on lennuväli, nad peaksid oma kodanikud ja kaastöötajad siit välja saama," ütles Mujahid.

Talibani kõneisik püüdis pakkuda ka turvalisust, lubades, et naised võivad uuesti tööle minna siis, kui julgeolek riigis on taastatud.

"Tahame, et nad töötaks, kuid tahame, et julgeolekuga oleks korras," ütles ta ajakirjanikele.

Valge Maja teatas teisipäeva hommikul, et 24 tunniga evakueeriti Afganistanist umbes 21 600 inimest.

32 USA C-17 ja viis C-130 transpordilennukit toimetasid riigist ära 12 700 inimest, veel 8900 inimest lahkus Ühendriikide liitlaste korraldatud 57 lennuga.

Kokku on USA valitsuse teatel Kabuli lennuväljalt põgenenud pea 50 000 välismaalast ja afgaani pärast seda kui Taliban üheksa päeva tagasi riigis võimu haaras.

Paljud afgaanid kardavad islamiseaduste karmi tõlgendamise kordumist, mida Taliban rakendas eelmisel võimulolekul aastatel 1996-2001 ning kättemaksu USA toetatud valitsusega koostöö tegemise eest viimasel 20 aastal.

Toimetaja: Karl Kivil, Marko Tooming

Allikas: BNS/AFP/AP/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: