Üllar Lanno lahkub ametist
Terviseameti peadirektor Üllar Lanno on otsustanud ametist tagasi astuda. Ta jätkab tööga veel kaks nädalat, misjärel võtab ameti juhtimise ajutiselt üle peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma, kuniks asutusele leitakse avaliku konkursiga uus juht.
Terviseameti juht on olnud avalikkuse tugeva surve all pärast suvist vahejuhtumit terviseameti külmlaos, kus temperatuuritõusu tõttu hävis suur hulk vaktsiine ja ravimeid. Lanno jõudis terviseametit juhtida veidi vähem kui aasta. Ta astus ametisse mullu 1. oktoobril.
"Selle tormilise aasta möödumise järgselt olen esitanud täna hommikul tervise- ja tööministrile oma tagasiastumise avalduse," teatas Lanno pressikonverentsil.
Terviseametile otsiti mullu suvel uut juhti, kuna valitsusega vastuollu sattunud Merike Jürilo lahkus omal soovil ametist. Tema viimane tööpäev oli 2020. aasta 1. juulil.
Lanno meenutas, kuidas ta astus ametisse koroona teise laine tõusul. Seetõttu eeldati, et terviseamet peab korraga olema kõikjal ja kriisis kõrgel tasemel ning leidma lahendusi olukorras, kus haiglates on hingamisaparaate ja ravikohti kriitilises koguses. Tema hinnangul saavutas terviseamet selles olukorras hea tasakaalu, kuni saabusid vaktsiinid. Lanno tõdes, et ravimiamet on terviseametit vaktsiinidega toimetamisel pingsalt jälginud.
Temperatuuri kerkimist tavapärasest kõrgemale tasemele nimetas ta olukorraks, mis oli erakordsete asjaolude kehv kokkulangemine. Lanno sõnul pole ühtki teist juhtumit avalikkuses nii põhjalikult läbi valgustatud, kui ravimilao rike.
"Seekord oli minu roll natukene rongist maha jääda," ütles Lanno.
Ta selgitas, et veebruaris muudeti terviseameti struktuuri, millega ta lõi juurde veel ühe peadirektori asetäitja koha, sest ei tema ega ta asetäitja Mari-Anne Härma jõudnuks kõike ise ära juhtida. Selle tulemusel on terviseamet palju tugevamaks muutunud, kinnitas Lanno.
Lanno sõnul otsustas ta alles nüüd ametist tagasi astuda, sest struktuur vajas muutmist, leida ravimilaole juht ning protsess esmalt korda teha.
Lanno väitis, et ametist tagasi astumine oli tema isiklik otsus, milleks teda keegi ei survestanud. Ta tõi esile, et ka riigisekretär on nimetanud juhtumi eest vastutajana terviseametit ja selle juhti.
Lanno sõnul võtab juba kahe nädala pärast terviseameti juhi koha üle uus inimene.
Tanel Kiik tunnustas Üllar Lannot, et ta kriisis võttis vastu otsuse terviseametit juhtima minna, samuti ametist taandumise eest uues olukorras. Ta lisas, et otsus oli, et enne juhi ametist lahkumist tuleb protsessid korda teha, et see edaspidiseks toimima saada. Lanno lahkumishüvitist ei saa, väitis Kiik.
Kiik tõi esile, et külmalao rikke raportist nähtub, et probleemid algasid juba enne Lanno ametiaega.
"Siin ei maksa vaadata üldse Üllar Lanno otsa, vaid terviseameti ja RKAS-i varasematele juhtkondadele," rõhutas Kiik.
Ta lisas, et Lanno jätkab veel kaks nädalat, et tegevused lõpuni viia, mh ravimilao uus struktuuriüksus käima tõmmata.
Seejärel jätkab peadirektori kohusetäitjana Mari-Anne Härma, kuniks avaliku konkursiga ametile uus juht otsitakse.
Kiik ütles, et Lanno lahkumine ei ole hinnang kogu terviseameti tööle.
"Tänase seisuga võib öelda, et terviseameti tänase juhtkonna süü või vastutus piirneb siiski pelgalt asjaoluga, et ei jõutud tuvastada, märgata, mis seal salata, ka ringi teha vaerasemate juhtkondade paika pandud norme, tööjaotusi. Need on otsused, mis oleks tulnud teha varem, täiendavalt," ütles Kiik, lisades, et terviseameti struktuuri on vahepealse kahe kuuga täiendatud-tugevdatud, jätkuvad vaidlused kindlustusfirmaga.
Kiik lubas, et uus juht saab alustada puhtalt lehelt, vaadata üle õigusaktid jms. Tema sõnul ei saa nii väikesel asutusel olla nii palju ülesandeid, eriti olukorras, kus tuleb ka kriisi juhtida, nii et neid tuleks teiste asutuste vahel ümber jaotada.
Reinsalu: tippametnike lahkumine on nagu "Reamees Ryani päästmine"
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Urmas Reinsalu (Isamaa) kritiseeris esmaspäeval komisjoni avalikul koosolekul teravalt tervise- ja tööminister Tanel Kiike (Keskerakond), kes ei tulnud komisjoni istungile, kus arutati terviseameti ravimite külmlao rikke asjaolusid,
"Mul on tunne, et tegeleme praegu ühe noore poliitiku päästmisega, ohverdades tema asemel kõrgeid ametnikke – terviseameti eelmine juht Merike Jürilo, sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske, terviseala asekantsler Maris Jesse, praegune terviseameti juht Üllar Lanno," rääkis Reinsalu. Ta võrdles olukorda Hollywoodi režissööri Steven Spielbergi filmiga "Reamees Ryani päästmine", mis kajastas seda, kuidas USA sõdurid Teises maailmasõjas aitasid kodumaale üht oma sõdurit.
Reinsalu võttis korduvalt teemaks selle, et Kiik ei tulnud esmaspäeval komisjoni istungile, vaid lasi oma nõunikul sellele läkitada kirja, milles tõdeti, et külmlao teemal on kõik juba öeldud. Kiige kirjas tuuakse välja, et külmlao rikkes on kümmekond süüdlast.
Reinsalu ütles koosoleku tulemusi kokku võttes, et kutsub Kiige komisjoni järgmisele istungile ning nõuab rikke vastutajate esitamist ametite lõikes.
Toimetaja: Merilin Pärli, Mirjam Mäekivi, Mait Ots