Võrk endal süüd ei näe ja tagasi ei astu

{{1631089560000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Valeütluste andmises kriminaalasjas kahtlustuse saanud keskerakondlasest Tallinna abilinnapea Eha Võrk ennast süüdi ei tunnista ja tagasi ei astu. Samuti kandideerib ta jätkuvalt valimistel. Võrgu sõnul ta lihtsalt ei mäletanud üht telefonikõnet, mis toimus kaheksa kuud enne ülekuulamist.

"Keskkriminaalpolitsei esitas mulle eelmisel nädalal kahtlustuse selles, et olen andnud Keskerakonnale tehtud annetuse uurimises teadlikult valeütlusi," ütles Eha Võrk. "Ma ei tunnistanud ennast selles süüdi, kuna ma ei ole teadlikult valeütlusi andnud."

"Kahtlustuse kohaselt on Keskerakonna naiskogu liige minuga ühe telefonikõne jooksul rääkinud annetuse teemal ja annetuse teinud Jana-Helen Juhastest," rääkis Võrk.

"Mind kahtlustatakse selles, et 31. mail 2020. aastal toimunud telefonikõne sisu ei mäletanud ma kaheksa kuud hiljem. Kaheksa kuud pärast seda telefonikõnet kutsuti mind välja ja muuhulgas küsiti, kas me oleme selle naiskogu liikmega nimetatud annetusest rääkinud. Pean tunnistama, et ma ei mäleta ka täna seda telefonivestlust. Teen iga päev mitukümmend telefonikõnet ega pruugi mitu kuud hiljem kõike mäletada," lisas Tallinna abilinnapea.

Lisaks ütles Võrk, et tal puudus motiiv valetada, sest ta ei ole erakonnale tehtud annetusega seotud ei ametikoha ega ka isikliku huvi tõttu.

"Kolmandaks sisuliselt kahtlustatakse mind selles, et minu teadmised erakonnale tehtud annetuse kohta ei pärinenud ainult ajakirjandusest nagu ma uurijale ütlesin, kuna politsei hinnangul hakati seda teemat ajakirjanduses põhjalikumalt kajastama alles 5. juunist. Samas, juba 30. mail, päev enne telefonivestlust ilmus Eesti Ekspressis päris põhjalik artikkel. Postimees oli samal teemal loo kirjutanud juba 17. mail," märkis Võrk.

Võrk ütles, et tema jaoks jääb arusaamatuks, miks on olulised tema ütlused, kas ta on midagi erakonna naiskogu liikmega arutanud peaaegu pool aastat pärast annetuse tegemist või mitte.

"Kui mulle esitatakse süüdistus, siis kavatsen kohtus oma süütust tõendada. Olen teinud õiguskaitseasutustega igati koostööd ja soovin seda ka edaspidi teha, et uurimine võimalikult kiiresti lõpuni jõuaks," ütles Võrk. "Arvestades kõike seda ja ka asjaolu, et kahtlustus ei ole seotud minu ametialase tegevusega, ei kavatse ma abilinnapea ametikohalt tagasi astuda."

Prokuratuur kaalub, kas esitada süüdistus

Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Võrku kahtlustatakse teadlikult valetamises.

"Eha Võrgule on esitatud kahtlustus teadvalt valeütluste andmises kriminaalmenetluse raames. Ja see on selline kuritegu, mida ei heideta kahtlustuse näol ette mitte sellises olukorras, kus inimene mingeid asjaolusid ei mäleta, vaid sellises olukorras, kus meie hinnangul on ütluste andmine teadvalt valetamine olnud," lausus Pern.

Perni sõnul viib prokuratuur läbi toiminguid, et kohtueelne menetlus lõpule viia, kaitsjale anda kätte toimiku koopia ja ja siis kaaluda, kas on vajalik esitada Võrgule süüdistus või mitte.

Kõlvart toetab Võrku

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart Võrgu tegevuses ka probleemi ei näe ja toetab Võrgu jätkamist abilinnapea kohal. Väljaspool linnavalitsust hotellis antud konverentsil oli Kõlvart kohal ja ütles, et ta ei saa asja sisust väga aru.

Uurimisorganid saavad oma tööd rahulikult teha, ütles Kõlvart ja lisas, et pärast selle kahtlustusega tutvumist ei suutnud ta sealt leida ühtegi seost linnavalitsuse tegevuse või Eha Võrgu võimaliku omakasuga.

Kõlvarti sõnul saab Eha Võrk oma tööga linnavalitsuses jätkata. "Mina lähtun sellest, et Eha on abilinnapea ja ta jääb ka abilinnapeaks," ütles Kõlvart.

Politseiametnikud külastasid eelmisel nädalal Tallinna abilinnapea Eha Võrgu kabinetti ja linnavalitsusest lahkuti koos Võrguga. Delfi allika sõnul oli juhtum seotud kriminaalasjaga, millega uuriti Jana-Helen Juhaste väidetavat keelatud annetuse tegemist Keskerakonnale.

Prokuratuur ütles, et nad alustasid augusti lõpus kriminaalmenetluse karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb valeütluste andmist. Kahtlustus on prokuratuuri sõnul esitatud ühele inimesele, täpsemalt ei nõustutud detaile avaldama.

Keskkriminaalpolitsei ütles, et juhtumiga tegeleb korruptsioonikuritegude büroo. Võrgu kabinetti läbi ei otsitud, abilinnapea viidi kaasa vestlusele, ütles politsei pressiesindaja.

 Eha Võrk kandideerib kohalikel valimistel Keskerakonna nimekirjas Mustamäel Jüri Ratase ja Lauri Laatsi järel kolmandal kohal.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: