Tartus võitis Reformierakond, kuid Eesti 200 tegi läbimurde

Tartus võitis valimised Reformierakond, kes sai 49-liikmelises volikogus 19 kohta ehk ühe vähem kui nelja aasta eest.
Silmapaistva läbimurde tegi Tartus Eesti 200, kes sai paremuselt kolmanda häältesaagi ja EKRE-ga võrdselt kaheksa mandaati.
Sotsiaaldemokraatlik Erakond sai viis mandaati, mida on kolme võrra vähem kui eelmistel valimistel.
Viis mandaati sai ka Isamaa, eelmistel valimistel oli neil kolm mandaati ehk tulemus paranes.
Suurimaks kaotajaks Tartus võib pidada sisetülide käes vaevelnud Keskerakonda, kes sai Jaan Tootsi juhtimisel neli mandaati. Nelja aasta eest sai Keskerakond volikogus seitse kohta.
Isikutest kogus suurima häältesaagi Urmas Klaas - 6476 häält. See on parem tulemus kui nelja aasta eest, mil Klaas sai 4699 häält.
Eesti 200 liider Kristina Kallas sai paremuselt teisena täpselt 3000 häält.
Isamaa juhtfiguur Tartus Tõnis Lukas sai paremuselt kolmandana 1538 häält.
EKRE poliitikud Loone Ots ja Jaak Valge kogusid vastavalt 1277 ja 1207 häält.
SDE esinumber Lemmit Kaplinski sai 713 häält ja Keskerakonna esinumber Jaan Toots vaid 466 häält.
Kui Reformierakond tahab Tartus teha koalitsiooni, kus peale nende on veel üks erakond, on neil oma 19 häälele vaja juurde veel vähemalt kuus häält. Ehk sel juhul oleks neil valik EKRE ja Eesti 200 vahel.
Muudes variantides peaksid nad kaasama kaks erakonda.
Tartu reformierakondlasest linnapea Urmas Klaas ütles ETV otsesaates valimistulemusi kommenteerides, et kuigi Reformierakond volikogus ühe koha kaotas, annab ka seekordne tulemus soliidse aluse koalitsiooni kokkupanekuks Tartus valitsemiseks. Klaasi kinnitusel algavad kõnelused koalitsiooniks juba lähitundidel.
"Usun, et juba täna Reformierakonna piirkonna juhatus koguneb ja teeb otsuse, kuidas edasi liigume," ütles Klaas.
Võimaluste kohta võtta koalitsioonipartneriks EKRE või Eesti 200 vastas Klaas, et EKRE seisukohtadest ja poliitilisest kultuurist on Reformierakond siiski väga erinev. Eesti 200 kohta märkis ta vaid, et noor erakond pole seni aru saanud, et Tartus on üldplaneering juba kehtestatud.
Tulevane linnavõimu koosseis sõltub suuresti parteide positsioonist südalinna kultuurikeskuse ja keskpargi teemal, tõdes Eesti 200 esimees ja reformierakondlasest linnapea Urmas Klaasi järel populaarsuselt teine häältemagnet Kristina Kallas.
"Ilmselge on see, et Tartu valija on täna väga selgelt öelnud, et tema keskparki ehitada ei soovi. See on selge," sõnas Kallas.
Seevastu viis mandaati saanud Isamaa on võtnud keskpargi kohta leebema positsiooni.
"Kesklinna ehitamine ei ole tabu, kesklinna tuleb arendada, see ei pea olema igalt poolt ümbritsetud karjamaaga. Selle tõttu ei ole meil põhimõttelist vastasseisu," ütles Isamaa Tartu esinumber Tõnis Lukas.
Toimetaja: Urmet Kook, Ode Maria Punamäe, Merili Nael