Läti paneb neljapäevast riigi kuuks ajaks lukku

{{1634561760000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/LETA/Edijs Pālens

Läti peaminister Krišjanis Karinš ütles esmaspäeva õhtul pressikonverentsil, et riik läheb kuuks ajaks lukku, kasutusele tulevad meetmed, mis on isegi karmimad, kui talvel.

Peaminister kinnitas esmaspäeva õhtul pärast nõupidamist ajakirjanikele, et lukustusmeetmed hakkavad kehtima neljapäevast ehk 21. oktoobrist ja kestavad 15. novembrini.

Sel perioodil oleksid suletud kõik poed, välja arvatud esmatarbekaubad. Saadaval oleksid vaid kõige vajalikumad teenused. Suletakse kõik meelelahutusasutused.

Samuti on kavas kehtestada liikumiskeeld, mis algab kell 20.00 ja kehtib kuni 05.00 hommikul. See ei tähenda samas, et inimesed ei saaks töölt naasta ega tööle minna.

Koolivaheaega on kavas pikendada nädala võrra ja pärast seda rakendada kolmandast klassist vanematele distantsõpet vähemalt kuni 15. novembrini.

Keelataks ka kõik spordi-, meelelahutus-, kultuuri- ja usuüritused.

Töökohtadel jätkuks töö vaid tootmises, ehitusel, olulise tähtsusega taristul ja selleks, et tagada riigi häireteta toimimine. 

Meetmed tulevad veel arutusele teisipäeval valitsuse istungil ja parlamendis, mille järel selle üle hääletatakse.

Peaminister lisas, et lukustusmeetmete kehtestamiseks peab Läti eraldama täiendavaid vahendeid, et stimuleerida suletud majandussektoreid.

"See on meie riigi üks suurimaid tragöödiaid, sest nüüd ei pea ühiskond tervishoiusüsteemi päästmiseks mitte ainult neli nädalat vastu pidama, sest vaktsineerimata inimesi on nii palju, vaid Läti peab majanduse elushoidmiseks ka raha laenama," ütles Karinš.

Peaminister märkis, et Lätil on juba kogemusi toetusküsimuste lahendamisel, mis tähendab, et kõiki varasemaid mehhanisme kasutatakse uuesti.

Valitsusjuhi sõnul pole hetkel oodata olulisi reisipiiranguid, sest Läti elanikud on haigestumuse poolest teiste jaoks ohtlikumad, kui mõne teise riigi kodanikud nende jaoks.

Karinš lisas, et selline otsus tehti Lätis madala vaktsineerimistaseme tõttu. "Paljudele võib tunduda arusaamatu, miks meil see nii on, kuid Taanis ja Iirimaal on see erinev. Põhjus on selles, et vaktsineerimisprotsess ei ole hästi läinud," ütles peaminister.

Juba varem tuli uudis, et Läti tervishoiuminister Daniels Pavluts teeb esmaspäevasel kriisinõupidamisel ettepaneku kehtestada riigis lukustusmeetmed, mis vähendaksid inimeste kontakte vähemalt 40 protsendi võrra.

Tervishoiuministeeriumi ja spetsialistide analüüsitud andmete kohaselt on inimestevahelised kontaktid vähenenud vaid 5–10 protsenti ning koroonaviirus levib endiselt. Läti haiglates on ravil üle 1100 Covid-19 patsiendi. 

"Ühiskond peaks kogu jõu kokku võtma ja hetkeks seiskuma, et viirus peatada. Praegu on olulisem kui kunagi varem näidata üles solidaarsust ja vastutustunnet, kaitsta meie tervishoiusüsteemi kokku varisemast ning ühiskonda surmade eest, mida oleks võimalik ära hoida. Kutsun inimesi aru saama ja mobiliseeruma," ütles Pavluts. 

Ministeeriumi teatel oleks viiruse leviku praeguse tempo juures oktoobri lõpus uusi koroonapositiivseid päevas 4000 ning haiglaravile lisanduks päevas 275 inimest.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: