Lavrov: NATO peab tegema esimese sammu suhete normaliseerimiseks

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
Venemaa välisminister Sergei Lavrov Autor/allikas: SCANPIX/Russian Foreign Ministry/TASS

Moskva lähtub sellest, et NATO peab tegema esimese sammu suhete normaliseerimiseks Venemaaga, ütles teisipäeval Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

"Me lähtume sellest, kuna meie ei alustanud kunagi suhete halvendamist ei NATO ega Euroopa Liiduga," ütles Lavrov.

Lavrovi väitel algas suhete halvenemine Moskva ja alliansi vahel siis, kui Gruusia tolleaegne president Mihheil Saakašvili andis 2008. aastal "kuritegeliku korralduse" rünnata Tshinvalit. Siis soovis Moskva Vene-NATO nõukogu kokkukutsumist selle olukorra arutamiseks, kuid USA välisminister keeldus kategooriliselt.

Lavrov teatas esmaspäeval, et Venemaa peatab oma esinduse töö NATO juures ja ühtlasi sulgeb alliansi infokeskuse Moskvas.

"Peatame alates 1. novembrist ametliku missiooni, muu hulgas sõjalise esindaja tegevuse NATO juures," ütles Lavrov.

Lavrovi sõnul lõpetab Venemaa ühtlasi NATO kontaktmissiooni ja infobüroo tegevuse Moskvas. NATO sidemissioon loodi 2002. aastal ja see asus Belgia saatkonnas. Alliansi infobüroo avati 2001. aastal vastastikuse mõistmise parandamiseks. 

NATO teatas oktoobri algul, et jättis akrediteeringust ilma kaheksa Venemaa esinduse liiget, nimetades neid "deklareerimata luurajateks". Vene delegatsiooni suurust kärbiti sellega poole võrra kümnele.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/INTERFAX

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: