Leedu minister: 6000 kuni 7000 migranti võib oodata võimalust EL-i pääseda

{{1634734800000 | amCalendar}}
Leedu siseminister Agne Bilotaite
Leedu siseminister Agne Bilotaite Autor/allikas: SCANPIX/EPA/JULIEN WARNAND

Leedu siseminister Agne Bilotaite ütles kolmapäeval, et migrante, kes ootavad võimalust Valgevenest üle piiri Euroopa Liitu pääseda võib olla 6000 kuni 7000.

"Meil on erinevad arvud. Poola teenistused annavad ühe arvu, meie omad teise. Neid inimesi võib olla 6000-7000, aga täna ei oska keegi midagi kindlalt öelda, sest organiseeritakse uusi lende ja kõigi lubade väljastamise protseduuri lihtsustatakse, mis näitab, et Lukašenko režiim ei tagane," ütles Bilotaite.

Leedu valitsus arutab kolmapäeval muudatuste paketti, mis võimaldab teatud juhtudel migrantide liikumist ilma kohtuotsuseta piirata, kui seaduses ette nähtud kuuekuine kinnipidamisaeg lõppeb.

Siseministeeriumi pakutud muudatusettepanekute põhjal rakendataks liikumispiiranguid juhul, kui arvatakse, et migrant võib põgeneda või on ohuks julgeolekule.

"Me teeme ettepaneku, et kuuekuise perioodi lõppedes tehakse otsus iga migrandi kohta eraldi," ütles Bilotaite.

Leedu migratsiooniamet on läbi vaadanud umbes kolmandiku ebaseaduslike sisserändajate asüülitaotlustest ja saatnud umbes 300 inimest lähteriiki tagasi.

"Taotluste läbivaatamise protsessi on kiirendatud ja selleks on migratsiooniamet võtnud juurde 56 ja välisministeerium 25 töötajat," ütles Bilotaite.

Sel aastal on Valgevenest ebaseaduslikult Leetu tulnud ligi 4200 migranti, enamik neist Iraagi kodanikud. Leedu süüdistab rändevoo korraldamises Valgevene võime.

Piirivalve: migrantide tagasilükkamist ei tohi turvakaalutlustel filmida

Meedial ei lubata filmida migrantide tagasi tõrjumist Leedu-Valgevene piiril julgeoleku ja taktikaliste põhjuste pärast, ütles Leedu piirivalve komandör Rustamas Liubajevas.

"Praegusel hetkel me ei taha, et tegusid nagu sissepääsu keelamine filmitakse," ütles Liubajevas ajakirjanikele, kes tahtsid teada, miks meedial ei lubata seda protsessi jälgida. "See on tingitud kahest peamisest aspektist: julgeolekust ja... taktikalistest põhjustest."

Julgeoleku aspekt on seotud ähvardustega, mida piirivalvurid on saanud, ütles komandör. 

"Meie ohvitserid, kes osalevad selles tegevuses, võivad saada ähvardusi. Aset on leidnud mitu sellist juhtu. Paljud meist saavad ähvardusi. Mina isiklikult olen saanud üsna mitu."

"Samuti astuvad meie ohvitserid samme, mis on meie taktikate vaatenurgast tähtsad ning me ei tahaks, et see informatsioon oleks Valgevene eriteenistusele iseäranis lihtsalt kättesaadav," lisas ta. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: