Virginia kubernerivalimised võitis vabariiklane Youngkin

{{1635916140000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

USA Virginia osariigi tasavägised kubernerivalimised võitis vabariiklane Glenn Youngkin, kes suutis valijad enda poole meelitada haridusteemadega.

Jõukas ärimees Glenn Youngkin juhtis demokraadi Terry McAuliffe'i ees kogu valimisõhtu ja suutis Virginia kubernerikoha taas vabariiklaste kätte võita.

"See kampaania algas tühjast kohast, aga meiega liitusid naabrid ja sõbrad kõikidest rassidest, uskudest, vanuserühmadest, poliitilistest ideoloogiatest, ja see muutus liikumiseks," sõnas Youngkin pärast valimisvõitu.

Viimased kaheksa aastat on Virginia kuberneri kohta hoidnud demokraadid ja vaid mullu võitis president Joe Biden osariigis kümne protsendiga.

"Võitlus jätkub. Me peame kindlustama, et kaitseme Virginias naiste valikuõigust. Me peame kindlustama, et kõik pääsevad Virginias ligi kvaliteetsele ja taskukohasele tervisekindlustusele. Kõikidel inimestel on siin õigus maailmatasemel haridusele," rääkis demokraat McAuliffe.

Demokraatide jaoks on Virginia tulemus igati suur pettumus, sest president Joe Biden võitis vaid aasta aega tagasi osariigis kümne protsendiga. Enne järgmise aasta kongressi vahevalimisi peab erakond tõsiselt mõtlema, kuhu need hääled kadusid. McAuliffe rõhutas kogu kampaania väitel, et Youngkin on lähedalt seotud eelmise presidendi Donald Trumpiga, kuid valijate hinnangul ei pruukinud see olla õige samm.

"See küttis üles vihakõne. Kas see oli hea kampaania aluspõhi või strateegia? Ma jätan selle ekspertide otsustada," sõnas McAuliffe'i valija Melissa.

Lisaks näitavad Virginia tulemused, et vabariiklased on valmis välja tulema ka ilma Donald Trumpi nimeta valimissedelil. Youngkin suutis valijad enda selja taha meelitada, sest keskendus kohalikele probleemidele, eelkõige lapsevanemate kasvavale pahameelele koolide koroonapiirangute ja õppekava üle.

"Minu esimesest ametipäevast alates ei ole klassides poliitilist kava ja ma keelan kriitilise rassiteooria," lubas Youngkin.

Küsitluste järgi olid Virginia valijate jaoks kõige olulisemad teemad majandus, haridus, maksud ja pandeemia.

Virginia valimistulemusi kommenteeris ka endine USA president Donald Trump. 

"McAuliffe rääkis ainult Trumpist ja Trumpist. Ja ta kaotas. Arvan, et demokraatide kandidaadid ei tee enam seda edaspidi," ütles Trump.

"Ma ei pidanud Youngkini jaoks isegi kampaaniat tegema, sest McAuliffe tegi seda minu eest," lisas Trump. 

Youngkini kampaaniast võib saada vabariiklastele näidis

CNBC uudiste poliitikatoimetaja Kayla Tausche hinnangul saab Youngkini edukast kampaaniast tõenäoliselt näidiskampaania vabariiklastele, kes soovivad võitu kongressi vahevalimistel järgmisel aastal.

"See on näidiskampaania vabariiklastele, mida tuleks teha 2022. aasta vahevalimistel: tuua üleriiklikud teemad kohalikule tasandile, et puudutada nende valijate südant ja hinge," selgitas ta.

NBC uudiste poliitikatoimetaja Kristen Welkeri sõnul on demokraatidele halvasti mõjunud sisevaidlused, mistõttu pole suudetud vastu võtta presidendi majandus- ega taristuplaani.

"Ei ole kahtlust, et demokraatliku erakonna sees lüüakse häirekella. Nüüd on varasemast suurem surve midagi ära teha. Praegu tundub, et demokraadid ei suuda lubadusi täita ja see on ilmselgelt neile kahjulik," ütles Welker.

Demokraadid tegid oodatust kehvema tulemuse ka New Jersey kubernerivalimistel, kus eeldati, et võit on kindel. Hääli veel loetakse ja võitlus on äärmiselt tasavägine.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: