Ravimiturg ületas kolmandas kvartalis 100 miljoni euro piiri

Ravimid
Ravimid Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tänavu kolmandas kvartalis ületas inimestel kasutatavate ravimite turumaht Eestis taas 100 miljoni euro piiri, suurenedes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes ligi 12 protsenti.

Kui mullu samal ajal oli inimravimite käive 89,7 miljonit eurot, siis selle aasta kolmandas kvartalis oli see 100,2 miljonit eurot. Sarnaselt esimesele poolaastale, moodustasid ka kolmandas kvartalis kuus protsenti ravimite käibest COVID-19 vaktsiinid, teatas ravimiamet. 

Ameti sõnul võib 2021. aasta kolmandas kvartalis märgata ravimituru stabiliseerumist. Tavapärasest sesoonsusest, mis ravimiturgu iseloomustab, see tähendab esimese ja kolmanda kvartali käive on väiksem kui teise ja neljanda kvartali oma, erineb vaid 2020. aasta esimene poolaasta, mida mõjutasid nii pandeemia kui ka apteegireform. Selle aasta kolmandaks kvartaliks ameti sõnul suured käibemuutused ravimiturul vaibusid.

Tänavu kolmandas turustas ravimeid üld- ja haiglaapteekidele ning teistele ravimite hulgiostu õigust omavatele asutustele 28 Eestis tegutsevat ravimite hulgimüügi õigust omavat ettevõtet. 66 protsenti käibest moodustas müük üldapteekidele, 27 protsenti haiglaapteekidele ning seitse protsenti teistele asutustele.

Ravimituru käibest 86,6 protsenti moodustas retseptiravimite, 12,9 protsenti käsimüügiravimite ning 0,5 protsenti haiglapakendite müük. Suurima käibega ravimirühm on püsivalt olnud kasvajavastased ja immunomoduleerivad ained, mille käive moodustas kolmandas kvartalis 22,9 miljonit eurot. Sellele järgnesid infektsioonivastased ained süsteemseks kasutamiseks 17,3 miljoni euroga.

Seedekulgla ja ainevahetuse ning vere ja vereloomeorganite ravimite käive oli vastavalt 10,9 ja 10,4 miljonit eurot. Ühtekokku moodustavad need neli rühma ligi 61,5 protsenti kolmanda kvartali ravimituru käibest.

Veterinaarravimite turumaht suurenes selle aasta kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 5,1 protsenti ja ulatus 4,15 miljoni euroni. Suurima käibega ravimirühmad olid infektsioonivastased ained 22,7 protsendiga, immunoloogilised ained 21,7 protsendiga ja parasiidivastased ained 18,2 protsendiga. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: