Koroonaravimid tänavu ilmselt Eestisse ei jõuagi

Mercki koroonaravim molnupiraviir.
Mercki koroonaravim molnupiraviir. Autor/allikas: EBU/ERR

Kuigi valitsus otsustas eelmisel nädalal, et soetab tänavu koroonaravimeid 4,25 miljoni euro eest, siis nüüd tõdeb haigekassa, et tõenäoliselt see plaan ei teostu.

Koroona koduseks raviks mõeldud suukaudsed retseptiravimid Molnupiraviir ja Paxlovid on mõeldud koroona riskirühma kuuluvatele patsientidele, kellel on suur risk haigestuda raskelt ja sattuda haiglaravile. Nende ravimite soetamiseks valmistab Euroopa Komisjon ette Euroopa Liidu ühishanget, milles ka Eesti osaleb.

Valitsus otsustas möödunud neljapäeval, mil Euroopa ravimiameti luba Mercki ravimile Molnupiraviir ei olnud, et eraldab juba selleks aastaks 4,25 miljonit eurot ravimite soetamiseks. Järgmiseks aastaks on selleks plaanitud 15,83 miljonit eurot, kuigi koroonaravimite vajadust ja prognoositavaid kulusid arutab valitsuskabinet täpsemalt detsembrikuus.

Reedel tuli Euroopa ravimiametilt siiski teade, et Euroopa Liidu riigid võivad Mercki koroonaravimit enne selle ametlikku heakskiitmist erandkorras kasutama hakata.

ERR uuris haigekassalt, kas Eesti plaanib ravimeid osta EL-i ühishankest varem ja väljaspool ning kas plaan on neid hakata kasutama enne, kui Euroopa ravimiamet selleks heakskiidu annab.

Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna juhataja Erki Laidmäe tunnistas, et plaan ravimeid juba tänavu soetada ei pruugigi õnnestuda.

"Oleme ravimitootjatega ühenduses ja oleme aru saanud, et ilmselt ei ole võimalik neid ravimeid käesoleval aastal Eestisse saada. See ei sõltu sellest, kas ostame ravimit otse tootjalt või siis osaleme EL-i ühishankes. Hetkel on meie suund, nagu enamikul Euroopa riikidel, osaleda ühishankes. Müügiluba peaks tulema hinnanguliselt detsembris, kuid ravimeid tõenäoliselt enne jaanuari ei tagata," ütles Laidmäe.

Eesti patsiendid hakkavad koduseks raviks mõeldud tablette saama sajaprotsendilise soodustusega retsepti alusel.

"Seega on arstidel võimalik pärast Covidi-diagnoosi kinnitamist riskirühma kuuluvatele patsientidele digiretsept väljastada ja patsiendi lähedased saavad ravimi kätte apteegist," selgitas Laidmäe plaanitavat ravimi jagamise logistikat.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: