Koroonatestimine viiekordistas Synlabi kasumi

Synlab
Synlab Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ülemaailmne koroonaviiruse levik ja sellega kaasnenud piirangud lõid paljudel ettevõtetel jalad alt, kuid laboriteenust pakkuv Synlab kasvatas just pandeemia tõttu kasumit viis korda.

Ettevõtte käive kasvas 2020. aastal aasta varasemaga võrreldes 27 miljonilt eurolt 73,6 miljoni euroni. Synlabi kasum kerkis 5,7 miljonilt eurolt 29,7 miljoni euroni.

Juba 2020. aasta alguses alustas Synlab labori ettevalmistamisega koroonaviiruse tuvastamiseks, analüüse hakkas firma tegema märtsis. Seejuures pidi ettevõte oma töö suures mahus ümber korraldama ja seadma sisse ööpäev läbi töötavad vahetused testide tegemiseks.

Ettevõtte teatel tasus 2020. aasta alguses võetud risk teha suuri investeeringuid aparatuuri ja tarvikutesse end ära. "Esialgselt olnud kartus, et peame suuremahuliselt varutud kaupa hakkama maha kandma, ei realiseerunud. Samas olime tänu sellele otsusele võimelised teenust osutama ka aegadel, mil teatud kaupade kättesaamine oli ülemaailmse defitsiidi tingimustes pea ilmvõimatu," märkis Synlab majandusaasta aruandes.

Firma juhtkonna teatel ei saa suuri kasvunumbreid siiski vaadata vaid ühe aasta perspektiivis, kuna spetsiifiliste seadmete soetamine, laborite laiendamine ja suurenenud püsikulud jäävad püsima pikemaks ajaks. "Samuti võib juhtuda, et osaliselt oleme tulevikus sunnitud teatud suuri investeeringud maha kandma, kuna nende seadmete ja ruumide järgi vajadus langeb ära peale pandeemia taandumist ja testimisnõudluse lõppemist."

Aasta jooksul sõlmiti töölepingud 180 uue inimesega, mis hõlmab nii tähtajatuid kui ajutisi lepinguid. Kui 2019. aastal töötas ettevõttes 222 inimest, siis mullu oli töölepinguga firmas keskmiselt 266 töötajat. Aasta lõpu seisuga oli koos töövõtulepingutega ettevõttes hõivatud 413 inimest.

Käibekasvule aitas kaasa Soome suur nõudlus

Märtsist sügiseni tehti Tallinnas üle poole analüüsidest Soome tellimusel. Kuigi Soomes olid koroona-analüüside hinnad oluliselt kõrgemad ja teenusepakkujaid mitu, siis nõudlus ületas ikkagi pakkumist. Sügisel seadis Synlab seetõttu üles ka koroonatestide labor Helsingisse.

Seejuures teeniti müügitulust 50 miljonit eurot Eestist ja 23,6 miljonit eurot teistest riikidest ehk Soomest ja Leedust.

Synlabi klientideks on üle poole Eesti perearstidest, erakliinikud, ambulatoorsed tervishoiuasutused, töötervishoiukeskused, mitmed haiglad, erinevad teadus-arendusasutused ja riiklikud institutsioonid. Laboratoorset diagnostikat pakub ettevõte patsientidele ka otse.

Ettevõtte tavapärane tegevus aprillis-mais oluliselt vähenes, aga järgnevate kuude jooksul ületas siiski ka eelneva aasta mahud.

Dividendi maksis ettevõte mullu 3,2 miljonit eurot, aasta varem dividendi ei makstud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: