Notre Dame'i renoveerimine tekitab Prantsusmaal vastuolusid

Notre Dame
Notre Dame Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/CHRISTIAN HARTMANN

Prantsusmaal tekitab suuri vastuolusid kuulsa Notre Dame'i katedraali renoveerimine.

2019. aasta 15. aprillil toimus katedraalis suur tulekahju. Kiriku taastamiseks on plaanitud 845 miljonit eurot. Kaks Prantsusmaa rikkamat ettevõtjat annetasid Notre Dame'i taastamiseks näiteks 300 miljonit eurot.

Renoveerimise eest vastutab Gilles Drouin. Tema sõnul annab katedraali renoveerimine suurepärase võimaluse, et muuta kiriku külastamine arusaadavamaks. 

"Eesmärk on säilitada Notre Dame religioosse kohana, mis suudab paremini üldsust kõnetada. Eriti neid inimesi, kes pole pärit kristlikust kultuuriruumist," ütles Drouin. 

Katedraali interjööris plaanitakse kasutada ka moodsat kunsti. Samuti tahetakse pakkuda turistidele külastajasõbralikumat kogemust. 

"Külastajatele pakutakse avastusretke, mis kujutab Piibli peamisi sündmusi. Selle eesmärk on selgitada inimestele, olgu siis hiinlastele või rootslastele, kõige arusaadavamal viisil, mida see kõik tähendab," lisas Drouin. 

Drouini sõnul taastatakse katedraali konstruktsioon võimalikult originaalsel kujul. Kuid interjöör võib muutuda, sest see on alati ajaga muutunud. 

"Katedraal on alati olnud avatud kaasaegsele kunstile. 1960. aastate lõpus paigutati katedraali 12 modernses stiilis vitraažakent. Viimane lisand oli skulptor Marc Couturier' suur kuldne rist, mis paigaldati 1994. aastal," ütles Drouin

Kriitikud leiavad, et katedraalist plaanitakse luua kiriklikku Disneylandi. 

Veebileht Boulevard Voltaire nimetas kiriku renoveerimise plaani teiseks õnnetuseks. Esimene õnnetus oli suur tulekahju. 

"Riik ei tohiks lasta selle maailmakuulsa monumendiga ümber käia hoolimatult. Vaimulike ülesanne pole otsustada interjööri kujunduse üle. Nad ei asenda eksperte," ütles rahvusvaheliselt tuntud arhitekt Maurice Culot. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: