EUobserver: Eesti ja Ungari blokeerivad EL-i maksureformi

Paolo Gentiloni
Paolo Gentiloni Autor/allikas: SCANPIX/EPA/OLIVIER HOSLET

Veebiväljaande EUobserver teatel blokeerivad Eesti ja Ungari diplomaadid Euroopa Liidu (EL) maksureformi.

EL-i äriühingute maksustamise töörühma arutelud toimuvad kinniste uste taga. Ajakirjanikud sinna minna ei saa. Töörühma tegevuse tulemusel valmima pidav juhend ei ole õiguslikult siduv dokument, vaid pigem liikmesriikide võetav poliitiline kohustus.

EL-i praegused juhised koostati 90. aastate lõpus, vahepeal on rahvusvaheline maksukonkurents muutunud aina globaalsemaks ja selle tulemusel jäävad riigid ilma maksutulust, teatas Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD). Pärast aastaid kestnud arutelu on liikmesriigid nüüd kaalumas uusi reegleid. "Need pole ambitsioonikad, kuid vähemalt samm edasi," ütles allikas EUobserverile. 

Siiski kui liikmesriikide suursaadikute komitee (COREPER I) uut reeglistikku arutas, siis nad ei jõudnud kokkuleppele, teatas EUobserver

Teisipäeval hääletavad ettepaneku üle EL-i rahandusministrid.

Võimalused läbimurdeks on väikesed. Euroopa Komisjoni majandusvolinik Paolo Gentiloni ütles eelmisel nädalal europarlamendi saadikutele avalikult, et Ungari ja Eesti blokeerivad uusi eeskirju ehk äriühingute maksustamise juhendit. 

"Kui hääletus ebaõnnestub, näitab see, et ühehäälsusel põhinev otsustusmehhanism ei toimi," ütles allikas EUobserverile. 

Debatt toimub kinniste uste taga, seetõttu on ebaselge, miks Eesti ja Ungari ei toeta uusi reegleid. Paralleelsetel läbirääkimistel on Eesti ja Ungari olnud vastu ka globaalse tulumaksumiinimumi ettepanekule. 

OECD, USA ja EL leiavad, et ettevõtetele tuleks kehtestada 15-protsendiline tulumaksu miinimummäär. Euroopa Komisjon tuleb 22. detsembril välja miinimummaksu direktiivi eelnõuga.  

Eesti ja Ungari tahavad selle rakendamist edasi lükata. "Juhendi blokeerimine võib olla viis, kus Eesti ja Ungari tahavad parandada oma läbirääkimispositsiooni miinimummaksu hääletamisel," ütles Oxfam internationali maksupoliitika ekspert Chiara Putatouru. 

Leideni ülikooli õigusteaduse teadlane Martijn Nouwen analüüsis hiljuti 2500 juhendi konfidentsiaalset dokumenti. Nouweni hinnangul on juhend ebatõhus. Nouwen avaldab kahetsust selle üle, et uuendatud käitumisjuhis kehtib ainult äriühingutele, aga mitte varakatele ja suurt tulu teenivatele inimestele.

"Juhendi reeglid pole suutnud ära hoida maksudest kõrvalehoidmist, liikmesriigid on reeglite kehtestamisel ka pehmed olnud," ütles Nouwen. 

"Isegi kui liikmesriigid teisipäeval kokkuleppele jõuavad, siis uued reeglid ei lahenda kõige olulisemaid probleeme. Ettevõtted saavad endiselt kõrvale hiilida siseriiklikest seadustest. Reeglid kehtivad ainult riikidele, mitte inimestele," ütles Nouwen. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: