X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Taiwani Vilniuse esinduse juht ERR-ile: tunnen Balti riikide toetust

{{1640114580000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Taiwani esinduse avamine Vilniuses on toonud Leedule Hiina kättemaksu. See on viinud diplomaatide tagasikutsumiseni ja Hiina turu sulgemiseni Leedu ettevõtetele. Taiwani Vilniuse esinduse juht ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et tunneb Baltikumis palju toetust Taiwanile.

Vilniuse kesklinna ühe kõrghoone 16. korruse seinale on värskelt kinnitatud kuldsed tähed. Just Taiwani nime kasutamine on praktiliselt jäätanud diplomaatilised suhted Leedu ja Hiina vahel ja sulgenud sealse turu Leedu ettevõtetele.

Taiwani esindus Vilniuse kõrghoones on Leedule kaasa toonud Hiina terava reaktsiooni.

Reeglina kasutab Taiwan oma välisesindustes pealinna Taipei nime selleks, et minna mööda Hiina vastasseisust, kes peab 23 miljoni elanikuga saareriiki enda alaks.

Leedu välisministri Gabrielius Landsbergise sõnul soovis Leedu tihendada suhteid Vaikse ookeani piirkonna demokraatiatega, Hiina vastust oli oodata, aga sedavõrd ulatusliku majandusliku survega tahab Hiina anda korraliku õppetunni.

"Neil on väga selge eesmärk veenda riike nagu Eesti, Läti ja teised, et nad midagi sellist ei teeks. Näeme, kas nad võidavad või mitte. Selle üle käib võitlus," ütles Landsbergis.

Intervjuu Taiwani Vilniuse esinduse juht Eric Huangiga:

Te avasite hiljuti esinduse Leedus. Millised plaanid teil siin on?

Investeeringud ja kaubandus on väga olulised meie riikide vaheliste suhete tugevdamiseks. Samuti koostöö kultuuri ja hariduse vallas. Me soovime suhteid tugevdada igakülgselt.

Te avasite esinduse Taiwani nime all, Leedu toetas seda, mida see teie jaoks tähendab?

Leedu nõustus esinduse avamisega nime all Taiwani (omadussõna, Taiwanese inglise keeles), mis võib olla ühtaegu nimisõna ja omadussõna. See hõlmab palju tähendusi – Taiwani demokraatia, Taiwani kultuur, Taiwani majandusareng ja tehnoloogia. See on fantastiline sõna, millega saab väljendada Taiwani ja Taiwani rahva mitmeid dimensioone. Kõige olulisem on, et see nimi võimaldab meil lihtsamalt suhelda oma sõpradega, me esindame kogu Taiwani mitte üksnes pealinna Taipeid. Nii et see teenib ka lihtsama suhtluse eesmärki ja aitab meie sõpradel mõista, kellega nad asju ajavad.

See samm on toonud Leedule Hiina kättemaksu. Kuidas teie seda näete?

Muidugi lõhub Hiina alati kõiki sõbralikke suhteid, mis Taiwanil teiste maailma riikidega on. Me jagame survet, mille alla Leedu ettevõtted on jäänud. Meie valitsus on otsustanud teha kõike, mida me saame, et pakkuda oma abi. Me mobiliseerime oma ressursse. Ma ei saa kõigest rääkida, sest me alles töötame selle kallal. Saan Leedu sõpradele kinnitada, et püüame siiralt aidata. Me mõistame hukka Hiina surveavalduse. Need majandussanktsioonid on ebaseaduslikud rahvusvahelise õiguse järgi.

Hiina on Maailma Kaubandusorganisatsiooni WTO liige, ta peaks järgima rahvusvahelisi kaubanduse ja investeerimise reegleid. Majanduslike sanktsioonide kasutamisel surve avaldamiseks on negatiivne mõju rahvusvahelisele korrale majanduses. See on kahetsusväärne areng ja maailm peab seisma Leedu kõrval, sest Leedu ei ole teinud midagi valesti. Hiina kasutab ebaseaduslikke meetmeid Leedu ettevõtete vastu. See väärib kogu maailma tähelepanu ja me peame tegutsema koos, et kaitsta seaduslikku korda rahvusvahelises kaubanduses ja investeeringutes.

Uudistest loeme kasvavatest pingetest Taiwani ja Hiina vahel. See tundub üsna hirmutav. Kui turvaliselt teie riik end tunneb?

Meil on väga tugev tahe end kaitsta. Viimasel aastal on Hiina hävitajad või sõjalennukid tunginud Taiwani õhukaitse identifitseerimise tsooni rohkem kui 900 korral. Me jälgime tähelepanelikult nende agressiivset käitumist. Kuna meil on olemas kaitsevõimekus, siis me tunneme end kindlalt. Me suudame kaitsta ennast ja tagada julgeolek meie piirkonnas.

Kuivõrd te tunnete rahvusvahelist toetust teiste riikide poolt või kardetakse ikkagi Hiina ohtu?

Rahvusvaheline toetus on olnud väga tugev. Kasvava Hiina ohuga seoses on olnud diskussioonid G7 kohtumisel, USA ja Korea, Jaapani, Austraalia vahel. On selgelt näha tendents. Riigid on mures julgeolekuolukorra pärast. Maailm saab aru, mis toimub ja et Hiina ohustab piirkonna stabiilsust. Me näeme positiivseid reaktsioone mitte ainult diplomaatias vaid ka navigeerimisel ja lääneriikide ühisõppustel. Üldiselt oleme me saanud maailmast väga positiivseid signaale Taiwani demokraatia ja julgeoleku toetamisel ning Hiina agressiivse käitumise jälgimisel.

Mis võib olla Hiina suur plaan?

Taiwan asub saarel ja kindral MacArthur nimetas Taiwani uppumatuks lennukikandjaks. Me mõistame, et Taiwan on meie piirkonna stabiilsuse tagamisel strateegiliselt oluline koht. On ilmselge, et kui Hiina tahab oma mõju meie piirkonnas laiendada, siis on Taiwan esimene sihtmärk. Nii et me ei kaitse mitte üksnes ennast vaid kogu piirkonna stabiilsust. Ja Hiina kasutab Taiwani teemat ka riigisisese rahulolematuse maandamiseks. Nad õhutavad tagant rahvuslikku õhkkonda, et juhtida tähelepanu eemale inimeste rahulolematuselt mitmete asjadega. Hiina üldine eesmärk on hoida võimul ainsat parteid ja võib-olla ka laieneda Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas, kasutades oma sõjalist ja majanduslikku jõudu.

Meie siin Baltikumis oleme õnnelikud, et oleme väikeste riikidena saavutanud iseseisvuse. Ja me toetame piirkondi nagu Taiwan ja Hongkong. Kas te tunnete seda?

Jah, muidugi. Balti riikide inimesed moodustasid 1989. aastal Balti keti. See inspireeris Taiwani 2004. aastal, mil me seisime silmitsi Hiina ohuga. Me moodustasime samuti inimketi ümber saare. Me mõistame Balti riikide inimeste tundeid. Ja ma usun, et Balti riikide inimesed mõistavad ohtu, mis meid ähvardab Hiina poolt. Teid ähvardab samuti reaalne oht oma naabri poolt. Meid ähvardab samuti oht oma naabri poolt. Ja kõik meie riigid on demokraatlikud riigid, see on jagatud tunnete ja sõpruse alus Balti riikide ja Taiwani vahel.

Kui ma aasta alguses saabusin Baltikumi, siis kuigi oli pandeemia aeg ja mul ei olnud alguses võimalik meie sõpradega otse füüsiliselt suhelda, siis tundsin ma nende sõprust ja kannatlikkust meie suhte ehitamisel.

Kõige rohkem liigutas mind see, et kui me hakkasime rajama uut esindust Leedusse, siis tulid paljud vanad Taiwani sõbrad mind aitama väga käegakatsutaval moel. Paljud neist olid osalenud meeleavaldustel 1990-ndatel või varem 1989. aastal ja nad ütlesid, et Taiwani aidates tunnevad nad nagu nad aitaksid iseennast ja nagu nad oleksid taas noored. Ma arvan, et püüd demokraatia ja vabaduse poole on sügaval nende südames juurdunud. Nad soovivad Taiwani aidata, sest me oleme ohus.

Ja ma arvan, et inimesed arvavad, et Taiwani aidates aitavad nad ka Balti riike, sest võimalik autoritaarsete riikide koostöö võib mingil hetkel vallandada mingeid sündmusi. Meie sõbrad tunnevad vajadust tugevdada koostööd Balti riikide ja Taiwani vahel. Geograafiliselt asume me üksteisest kaugel, aga globaalse julgeoleku mõttes oleme me väga tihedalt seotud.

Kas te kavatsete avada ka oma esinduse Eestis?

Me ootame selliseid võimalusi, meil ei ole praegu küll sellist plaani, aga püüame igati edendada meie koostööd Balti riikidega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: