Karilaid: teadusnõukoja soovitus ei keela valitsusel teha järgmist sammu

Jaanus Karilaid.
Jaanus Karilaid. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid ütles, et teadusnõukoja soovitus mitte tuua koroonapassi tagasi kiirtestide võimalust on üks arvamus paljudest ja ei keela valitsusel teha järgmist sammu. Karilaid taunis asjaolu, et "osa poliitikuid" kasutab teadusnõukoja soovitusi oma otsustamatuse edasilükkamiseks.

"Meie teadusnõukoja lõppjäreldusega lõpuni nõus ei ole ja näeme, et siin tegelikult on ka võimalus poliitikutel ikkagi mingeid samme teha piirangute lõdvendamise suunas," ütles Karilaid ERR-ile.

"Ma arvan, et ka poliitikutel ei maksa mõningate teadlaste selja taha pugeda ja proovida oma otsustamatust edasi lükata. See pandeemia on juba üle kahe aasta kestnud. On aeg hakata samm-sammult ühiskonnas piiranguid maha võtma," sõnas Karilaid.

"Hetkel me võtame sellise hoiaku, et meil on pigem lisaküsimusi ja meie ei ole saanud sellele veel tõestust. Me näeme, et see on üks arvamus," lisas ta.

Karilaiu sõnul ei keela teadusnõukoja soovitus valitsusel teha järgmist sammu, et lubada kiirteste kasutada kohvikutes ja spordiklubides. "Ja elementaarne on, et uisuväljakutele ja suusamägedele võiks kiiretestiga saada," märkis Karilaid.

"Me oleme siin suhelnud ka teiste teadlastega, professor Irja Lutsariga (endine teadusnõukoja juht - toim.), kes pigem on täna seda meelt, et me võiksime lubada kiirteste," lausus Karilaid.

Karilaiu sõnul mõjutavad piirangud nii vaimset tervist kui ka majandust.

"Loomulikult on meie piirangute eesmärk kaitsta inimeste tervist ja majandust, aga pidevalt peab jälgima protsessi, et nende piirangutega liiale ei mindaks," ütles ta veel.

Teadusnõukoda andis teisipäeval oma soovituse küsimuses kiirtestid vaktsineerimise ja läbipõdemise tõendi kõrval taas kasutusele võtta.

"Arvestades epidemioloogilist olukorda ja asjakohaseid teadusuuringuid, ei toeta teadusnõukoda praegu testide kasutamist Covid-negatiivse tõendina lubamaks vaktsineerimata inimesi rahvarohketele üritustele," seisis teadusnõukoja soovituses.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: