Tarbijahinnaindeks tõusis jaanuaris aastaga 11,3 protsenti

Kütuse hind Olerexi tanklas 27. jaanuaril.
Kütuse hind Olerexi tanklas 27. jaanuaril. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Tarbijahinnaindeks tõusis jaanuaris 2021. aasta sama kuuga võrreldes 11,3 protsenti, teatas statistikaamet. Hinnatõusu vedas elektri kallinemine.

Kaubad olid 2021. aasta jaanuariga võrreldes 9,0 protsenti ja teenused 16,0 protsenti kallimad.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid tarbijahinnaindeksit 2021. aasta jaanuariga võrreldes enim eluasemega seotud kulutused, mis andsid kogutõusust üle 40 protsenti. Kodudesse jõudnud elekter oli 52,6 protsenti, soojusenergia 42,5 protsenti ja gaas 79,6 protsenti kallim.

Indeksi tõusust andsid viiendiku nii transport kui ka toit ja mittealkohoolsed joogid.

Bensiin on kallinenud aastataguse ajaga võrreldes 23,2 protsenti ja diislikütus 26,2 protsenti.

Toidukaupadest kallines sama ajaga enim kartul (106,6 protsenti), värske köögivili (30,7 protsenti) ja värske kala (28,2 protsenti).

Möödunud aasta detsembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim elektri ja torugaasi odavnemine, toidu kallinemine ning rõivaste ja jalatsite soodusmüügid. "Elektri ja torugaasi odavnemise peamiseks põhjuseks oli valitsuse otsus kehtestada neile piirhinnad ja piirhindadega müüdavad kogused. Lisaks oli ka elektri hind jaanuaris odavam kui detsembris," kommenteeris Trasanov.   

Elanike tarbimisharjumuste ja hindade pideva muutumise tõttu ajakohastab statistikaamet igal aastal tarbijahinnaindeksi arvutamisel kasutatavaid kaalusid ning arvutuste aluseks olevaid esinduskaupu. Alates 2022. aasta jaanuari indeksist on arvutuste aluseks 2021. aasta detsembri hinnad. Varasemate perioodidega võrdluse saamiseks jätkatakse tarbijahinnaindeksi avaldamist baasil 1997 = 100.

Detsembris tõusis Eesti tarbijahinnaindeks 2020. aasta sama kuuga võrreldes 12,2 protsenti.

Euroala tarbijahinnaindeks tõusis jaanuaris aasta varasemaga võrreldes 5,1 protsendi võrra. Hinnatõusu veavad üha kõrgemad energiahinnad.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, jaanuar 2022 Autor/allikas: Statistikaamet
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: