Ootamatu pööre: terviseamet soovitab koolidele nädalaks distantsõpet

{{1644577920000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Terviseamet saatis neljapäeva õhtul omavalitsustele kirja, milles soovitab kõrgema nakatumise tasemega piirkondade koolidel minna järgmisel nädalal distantsõppele. Lisaks andis terviseamet soovituse tuua koolivaheaja algus nädala võrra varasemaks.

"Me tegime pöördumise omavalitsustele, mille piirkonnas on kõrge nakatumine. Soovitasime omavalitsustele võimalusel rakendada nendes piirkonnakoolides distantsõpet perioodil 14.–18. veebruar ehk siis järgmisel nädalal," ütles ERR-ile terviseameti Põhja regiooni juht Margit Kallas.

Kallase sõnul on sarnased soovitused välja saatnud ka lõuna, ida ja lääne piirkond.

Kallas ei nõustunud viitega, et kooliõpilaste seas on nakatumine vähenemas ja see kasvab pigem eakate hulgas.

"Kui ma räägin põhja regioonist, mille meeskonna eesotsas ma olen, siis meie andmetel on kõige suurem nakatumine ikkagi kooliealiste hulgas. Tõsi, see on hakanud kasvama ka üle 60-aastaste hulgas ja eelmisel nädalal tõusis see nende hulgas põhja regioonis 35 protsenti," rääkis Kallas.

"Praegu siiski näitavad meie andmed, et nakatunud on kooliealised. Ja kindlasti on kõrgema nakatumisega valdades nakatunud seotud haridusasutustega ehk need [täiskasvanud], kes töötavad koolis, kas õpetajad või muud töötajad, kelle töökoha kanne on haridusasutus," lisas ta.

Küsimusele, millistes Tallinna kui põhja regiooni suurima omavalitsuse linnaosades on nakatumine suurem, tõi Kallas välja Lasnamäe, Mustamäe, Kesklinna, Põhja-Tallinna ja Haabersti.

Kallase sõnul võiks nendes piirkondades kaaluda kaugõpet koolidel, kus olukord on keeruline, kus on palju nakatunuid või personal haigestunud.

"Nad võtsid eile seda kaaluda, praegu on [põhja regioonis] vastanud ainult Saue vald," lisas ta.

Küsimusele, kas terviseamet soovitab kõik lapsed distantsõppele jätta või rakendada segalahendust, vastas Kallas, et selle otsuse, kuidas kõike korraldada, peab tegema kooli juht: "Kas osaline distantsõpe, mõnedel päevade kontaktõpet või kuidas nad oma metoodika on mõelnud – see on nende tegevus. Ja seetõttu me oleme seda ka niimoodi heas koostöös rakendanud. On koole, kus ei võetagi nädalat, vaid ainult mõned päevad, rakendatakse mõnel päeval distantsõpet ja mõnikord kontaktõpet."

Reede õhtul saadetud pressiteates rõhutas terviseamet, et ei soovita üleriigilist distantsõpet. Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma sõnul andis amet soovituse valitud piirkondadele, kus surve tervishoiusüsteemile on kõige suurem.

 "See ei ole midagi erinevat sellest, mida me ka varem teinud oleme ja teeme igapäevaselt – kui näeme, et piirkonnas on probleem, siis juhime tähelepanu ja anname soovituse. Terviseameti regionaalosakonnad annavad igapäevaselt koolidele distantsõppe kooskõlastusi ja sarnaseid soovitusi andsime ka eelmiste koroonalainete tippude ajal," selgitas Härma.

Amet märgib, et paljudes piirkondades on koolid juba varem otsustanud distantsõppele minna. Terviseameti põhja regionaalosakond on andnud soovituse Tallinna linnajuhtidele ja Rae, Viimsi ning Saue vallale. Samuti on terviseameti ida regionaalosakond distantsõpet soovitanud Kohtla-Järve, Kiviõli, Kunda ja Kadrina koolidele.

Ka soovitab terviseamet koolivaheaja alguse tuua nädala võrra varasemaks.

"Täna ei ole valitsusele sellist ettepanekut tehtud, seetõttu me ei ole seda ka kaalunud. Aga kui vaadata argumente, siis ma ei näe argumente selle ettepaneku poolt," ütles haridus- ja teadusminister Liina Kersna "Aktuaalsele kaamerale".

Terviseameti hinnangul puudub positiivse koroonatesti tõttu iga nädal koolist ligi 20 000 õpilast.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Hanneli Rudi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: