Lääs kutsus Kremlit üles mitte tunnustama isehakanud Ida-Ukraina piirkondi

Olaf Scholz ja Vladimir Putin
Olaf Scholz ja Vladimir Putin Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Mikhail Klimentyev/Kremlin Pool

Venemaa parlament palus teisipäeval president Vladimir Putinil tunnustada isehakanud Ida-Ukraina piirkondi, Saksamaa ja USA kutsusid Moskvat üles mitte tunnustama nende isehakanud riikide suveräänsust.

Isehakanud Ida-Ukraina piirkondade tunnustamist kommenteeris teisipäeval Moskvas Saksamaa kantsler Olaf Scholz. "See oleks katastroof," ütles Scholz. 

"Selline tunnustamine oleks Ukraina territoriaalse terviklikkuse selge rikkumine," ütles USA NATO suursaadik Brüsselis Julianne Smith. 

Venemaa teatas teisipäeval, et tõmbab osa vägedest Ukraina piirilt tagasi baasidesse. Venemaa parlament võttis teisipäeval vastu resolutsiooni, milles kutsus Putinit üles ametlikult tunnustama Donetski ja Luganski isehakanud rahvavabariike. 

Putin süüdistas teisipäeval Ukrainat, väites, et Kiiev on isehakanud vabariikide vastu võitlemisel süüdi sõjakuritegudes. 

"Jälgisime seda parlamendi otsust. Kui venelased tunnustavad isehakanud vabariike, siis oleks see Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse selge rikkumine ning ühtlasi ka Minski leppe rikkumine," ütles Smith. 

Venemaa nõuab, et NATO ei laieneks ida suunas. Scholzi sõnul pole aga NATO laienemine praegu päevakorras. "NATO laienemine pole praegu päevakorras. See pole teema, mis meie (Scholzi ja Putini) ametisoleku ajal päevakorda tuleb," ütles Moskvas Scholz. 

Isehakanud Donetski ja Luganski vabariigid loodi 2014. aastal. Mõlemad riigid sõltuvad tugevalt Moskva toetusest. Nende tunnustamine võimaldaks Venemaal sinna kahepoolsete lepingute alusel paigutada regulaarsed relvajõud. Tegemist oleks Venemaa territoriaalse laienemisega.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: