Kallas: nn rahvavabariikide tunnustamisele peavad järgnema sanktsioonid

{{1645468560000 | amCalendar}}
Foto: Stenbocki maja

Peaminister Kaja Kallas (RE) ütles esmaspäeva õhtul, et kui Venemaa tunnustab nn Donetski ja Luganski rahvavabariike, siis peab Euroopa Liit reageerima sellele sanktsioonidega.

"Niinimetatud rahvavabariikide tunnustamine oleks ränk rünnak Ukraina iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu. See nõuab selget rahvusvahelist hukkamõistu ja reaktsiooni. Kavatsen suhelda sel teemal ka Euroopa juhtidega," ütles Kallas.

"Kremli otsus oleks Minski kokkulepete ja rahvusvahelise õiguse jäme rikkumine. Samuti loob see ettekäände laiemaks agressiooniks Ukraina vastu," lisas Kallas.

Kallase sõnul võttis Venemaa Minski lepingute osapoolena selge ja otsese kohustuse töötada konflikti rahumeelse lahenduse leidmise nimel.

"Kutsun Venemaad täitma endale võetud kohustusi, järgima rahvusvahelist õigust ning pöörduma viivitamatult tagasi Normandia formaadi ja dialoogi juurde," ütles peaminister.

Venemaa president Vladimir Putin ütles esmaspäeval telefonikõnes Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile ja Saksamaa kantslerile Olaf Scholzile, et kavatseb allkirjastada dekreedi, millega tunnustab Ida-Ukraina separatistlikke nn Donetski ja Luganski rahvavabariike, teatas Kreml.

Putin ütles veidi hiljem telepöördumises, et nn rahvavabariike tuleks tunnustada nii kiiresti kui võimalik ning kutsus üles parlamenti tema otsust kiiresti toetama.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles "Aktuaalses kaameras", et teda tegi Putini telepöördumine väga ärevaks.

"Ainuüksi selle sõnavõtu pinnalt, mis ta on praegu juba teinud, on piisav põhjendus alustada täiemahulist sanktsioonipoliitikat Venemaa vastu. See argumentatsioon, mida ta seal kasutab, räägib sisuliselt mitte ainult Ukraina ohustamisest, vaid kõigi nende riikide ohustamisest, mis kunagi on kuulunud Nõukogude Liidu koosseisu," ütles Mihkelson.

Mihkelson märkis, et nn rahvavabariikide tunnustamine paneb ka liitlaste ühtsuse pinge alla, eriti, mis puudutab sanktsioonide kehtestamist Venemaale.

"Ma arvan, et ettevalmistatud sanktsioonide paketi, kui mitte täies mahus, siis osaliselt peab kohe käivitama," lisas ta.

Eesti välisministeerium märkis enne Putini teadet, et nn Donetski ja Luganski rahvavabariikide tunnustamine on rahvusvahelise õiguse ning Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse sügav rikkumine.

Välisministeerium kutsus samuti Euroopa Liitu üles kiiresti Venemaale sanktsioone kehtestama.

"Venemaa presidendi Vladimir Putini täna tehtud otsus tunnustada Ida-Ukraina separatistlikke nn rahvavabariike Donetskis ja Luganskis on äärmiselt ränk rahvusvahelise õiguse rikkumine. See on ka selge Minski rahulepete tingimuste rikkumine ja lõpetab lepingu ühepoolselt. Arutame eskalatsiooni kohe oma liitlaste ja partneritega ning meie seisukoht on, et Venemaa tegevusele tuleb anda viivitamatult rahvusvaheline hinnang ja rakendada sanktsioonid," ütles välisminister Liimets.

Ratas: Venemaa tahab Euroopa julgeoleku aluseid lõhkuda

Riigikogu esimees, Keskerakonna juht Jüri Ratas ütles, et Putini pöördumine on ohtlik eskalatsioon, rahvusvahelise õiguse ja riikide suhete ränk rikkumine.

"Venemaa otsus tunnustada Luganski ja Donetski nn rahvavabariike ning presidendi kõne andsid paraku selge signaali, et Venemaa ei soovi pingete leevendamist, vaid taotleb Euroopa julgeolekuarhitektuuri lõhkumist. See on Euroopa stabiilsusele ja rahule märkimisväärne oht, millele maailm peab üheskoos vastu seisma," kommenteeris ta.

"Lääneriigid peavad ühiselt, koheselt ja jõuliselt nendele sündmustele vastama ning toetama Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Oleme mõtetes ning tegudes Ukraina riigi ja rahvaga."

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: