Saksamaa peatab Nord Stream 2 heakskiitmise protsessi

{{1645528500000 | amCalendar}}
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne.

Saksamaa valitsus peatab koos Venemaaga valmis ehitatud Läänemere aluse Nord Stream 2 gaasijuhtme sertifitseerimisprotsessi, teatas liidukantsler Olaf Scholz.

Olaf Scholzi sõnul tuleb Nord Stream 2 projekt Venemaa viimaste tegevuste tõttu üle vaadata, vahendas Yle AFP-d ja Reutersit.

Projekt ei saa Venemaa tegevuse tõttu Ukrainas edasi minna ning Saksamaa peatab selle. "Tänane olukord on põhimõtteliselt erinev," ütles Scholz. 

Venemaa gaasimonopol Gazprom teatas juba septembris, et gaasitoru Nord Stream 2 ehitus Venemaalt Saksamaale on lõpule jõudnud. Siiski pidi see saama veel Saksamaa reguleeriva asutuse Bundesnetzagentur heakskiidu. 

"See kõlab tehniliselt, kuid see on vajalik administratiivne samm ja ilma sertifitseerimata ei saa Nord Stream 2 tööd alustada," ütles Scholz. 

Saksamaa majandusminister Robert Habeck ütles teisipäeval, et riigi gaasiga varustatus on kindel ka ilma Nord Stream 2 torujuhtmeta. Habeck siiski ennustas, et lähiajal gaasi hind tõuseb veelgi. 

Ukraina tervitas Saksamaa otsust. "See on praegustes oludes moraalselt, poliitiliselt ja praktiliselt korrektne samm. Tõeline juhtimine tähendab rasketel aegadel raskeid otsuseid. Saksamaa samm tõestab just seda," teatas Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba.

Venemaa julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medevdev reageeris Saksamaa otsusele, teatades, et eurooplased hakkavad "väga varsti maksma 1000 kuupmeetri maagaasi eest 2000 eurot".

Putin teatas esmaspäeval, et Venemaa tunnustas Ida-Ukraina separatistlikke nn Donetski ja Luganski rahvavabariike iseseisvana. Veidi hiljem allkirjastas Putin korralduse alustada seal "rahuvalve missiooni".

Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ütles teisipäeval, et Moskva tunnustas isehakanud vabariike sellistes piirides, milles nad eksisteerivad ja milles kuulutasid välja iseseisvuse. Peskov keeldus siiski üksikasjalikumalt detailidesse laskumast, vahendas Financial Times

Toimetaja: Aleksander Krjukov/Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: