Euroopa Liit alustab arutelu Ukrainale liitumisperspektiivi andmiseks
Euroopa Liidu riigid alustavad arutelu Ukrainale liitumisperspektiivi andmise üle, ütles liikmesriikide valitsusjuhte koondava Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel esmaspäeval. Toetust Ukraina liikmeks võtmisele avaldas ka Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.
"Seda debatti hakatakse igal juhul pidama," ütles Michel usutluses Prantsuse telekanalile BFM. Michel lisas, et Euroopa Liit on juba sõlminud Ukrainaga "väga tugeva" assotsiatsioonilepingu, mida saaks veelgi võimendada.
Michel ütles pühapäeval tehtud avalduses, et Venemaa agressiooni tõrjuv Ukraina võitleb terve Euroopa väärikuse, vabaduse ja demokraatia eest.
"Ukraina on üks meie seast ja me tahame neid Euroopa Liitu," ütles von der Leyen usutluses telekanalile Euronews.
Hoolimata Ukraina toetamisest ei andnud Euroopa Komisjoni president vihjet selle kohta, et Ukraina liikmeks võtmine võiks käia kiirkorras nagu nõudis laupäeval riigi president Volodõmõr Zelenski.
Euroopa Parlamendi saadik Marina Kaljurand rääkis esmaspäeval sotsiaalmeedias üle kantud arutelus, et kui Euroopa Parlament koguneb teisipäeval erakorraliselt Venemaa sissetungi Ukrainasse ja EL-i sanktsioone arutama, tuleb kindlasti jutuks ka liikmesusperspektiivi andmine.
Ukraina on lisaks soovile saada NATO liikmeks väljendanud huvi saada ka Euroopa Liidu liikmeks.
Euroopa Liit on andnud liitumisperspektiivi Lääne-Balkani riikidele ning Türgile. Viimasega on juba 2005. aastal käivitatud ühinemisläbirääkimised juba mitu aastat külmutatud sealse õigusriigi olukorra pärast.
Liitumisläbirääkimis peetakse ka Montenegro ja Serbiaga, samuti kandidaatriikideks tunnistatud Põhja-Makedoonia ja Albaaniaga ei ole läbirääkimisi alustatud. Bosnia ja Hertsegoviina ning Kosovo on potentsiaalsed EL-i kandidaatriigid.
Euroopa Liidu Idapartnerlusriikidele ei ole liikmesusperspektiivi seni antud.
Euroopa Liiduga ühinemine nõuab igal selle etapil kõigi liikmesriikide nõusolekut. Esmalt peab liituda sooviv riik esitama liikmesriikide valitsusi koondavale Euroopa Liidu Nõukogule avalduse, pärast Euroopa Komisjoni positiivse arvamuse saamist võib riigijuhte esindav Euroopa Ülemkogu anda riigile kandidaatriigi staatuse.
President Alar Karis on korduvalt kutsunud üles andma Ukrainale Euroopa Liidu liikmesuse perspektiiv, viimati laupäeval Tallinnas Vabaduse väljakul Ukraina toetuseks toimunud meeleavaldusel peetud kõnes.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Reuters