Riigikogu võttis vastu Ukraina toetusavalduse, soovib lennukeelutsooni

Vapp riigikogu hoonel
Vapp riigikogu hoonel Autor/allikas: Siim Lõvi /С

Riigikogu võttis esmaspäeval 90 poolthäälega vastu pöördumise Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide ning teiste riikide parlamentide poole seoses Venemaa agressiooniga Ukraina vastu.

Pöördumises kutsub riigikogu muu hulgas üles ÜRO liikmesriike kehtestama lennukeelutsooni, et vältida massilisi tsiviilohvreid Ukrainas. Samuti kutsutakse üles riike sulgema oma õhuruumi ja sadamad Venemaa lennukitele ja laevadele.

Samuti soovitatakse toetada Ukraina Euroopa Liiduga liitumist ja anda Ukrainale juhised, kuidas saaks liituda NATO-ga.

Pöördumine täismahus:

"Riigikogu avaldab toetust Ukraina riigi kaitsjatele ja rahvale nende võitluses kuritegelikku sõda alustanud Venemaa föderatsiooniga ning kutsub üles igakülgselt toetama Ukrainat sõjas oma vabaduse, suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse säilitamise nimel.

Riigikogu rõhutab, et Venemaa föderatsiooni provotseerimata agressioon ja sõjategevus on aegumatu kuritegu rahu vastu ning kõik toimepandud sõjakuriteod peavad saama karistuse.

Riigikogu pöördub ÜRO liikmesriikide poole, et nad astuksid viivitamata samme lennukeelutsooni kehtestamiseks massiliste tsiviilohvrite vältimiseks Ukrainas.

Riigikogu kutsub kõikide riikide parlamente võtma vastu avaldusi, milles kutsutakse oma valitsusi üles toetama täiendavate sanktsioonide kehtestamist Venemaa Föderatsiooni ja agressioonis osaleva Valgevene Vabariigi vastu.

Riigikogu kutsub üles viivitamata kehtestama Venemaa föderatsiooni ja Valgevene Vabariigi vastu kõikehõlmava kaubandusembargo, mis piiraks agressorriikide võimekust sõda pidada.

Riigikogu kutsub riike sulgema oma õhuruumi ja sadamad Venemaa föderatsiooni lennukitele ja laevadele.

Riigikogu kutsub Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee liikmeid hääletama Venemaa föderatsiooni väljaarvamise poolt Euroopa Nõukogust ja kutsub liikmesriike viivitamata langetama sellekohast otsust.

Riigikogu pöördub liikmesriikide poole üleskutsega toetada Ukraina ametlikku taotlust saada Euroopa Liidu kandidaatriigi staatus ja kutsub Ukrainale andma NATO liikmelisuse saavutamise teekaardi."

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: