Prantsusmaa feministid kutsuvad hääletama Le Peni vastu

Prantsusmaa parempopulistlik presidendikandidaat Marine Le Pen kampaaniaüritusel
Prantsusmaa parempopulistlik presidendikandidaat Marine Le Pen kampaaniaüritusel Autor/allikas: SCANPIX/AP

Prantsusmaa naised ei peaks presidendivalimiste teises voorus hääletama parempopulist Marine Le Peni poolt, ehkki ta on naine, leiab Prantsusmaa tuntuim feministlik organisatsioon Osez Le Feminisme.

Organisatsiooni hinnangul ei lähe paraku ka teine presidendikandidaat, valitsev president Emmanuel Macron naiste õiguste ja ühiskondliku võrdsuse tagamisel piisavalt kaugele. Feministide hinnangul pole Macroni poliitika aga vähemalt otse naistevaenulik, mida Le Peni plaanid on.

"Me oleme mitteparteiline organisatsioon, aga siiski poliitiline, sest feminism ongi poliitiline nähtus," tutvustab oma organisatsiooni Osez Le Feminisme'i eestkõneleja Fabienne El-Khoury. El-Khoury sõnul on Marine Le Peni programm otseselt misogüünne. "Tal ei ole mitte mingeid otseseid ettepanekuid naistevastase vägivalla ohjeldamiseks või palgalõhe ületamiseks," räägib El-Khoury.

El-Khoury sõnul kõneleb Le Pen naiste õigustest ainult rassistlikus vaates, kus ta kasutab naiste õigusi malakana võõrpäritolu inimeste vastu.

Feministid heidavad Le Penile ette ka täielikku huvipuudust üksikemade probleemide vastu, kuigi üksikemadel on praegusel bürokraatlikul Prantsusmaal väga raske toime tulla.

"Le Pen pole naiste jaoks õige valik," ütleb naistearst ja feminist Ghada Hatem-Gantzer. Arsti sõnul näitab Le Peni naistevaenulikkust seegi, et ta tahab oluliselt kärpida riigi tagatavaid tasuta meditsiiniteenuseid.

Naisorganisatsioonid kardavad ka, et Le Pen tühistab Prantsusmaal abordiõiguse.

Valitsevale presidendile heidavad feministid ette, et ta nõustus küll naisorganisatsioonide saadetud kirjale vastates valdava osaga nende ettepanekutega, mingit tegelikku kava nende elluviimiseks aga ei esitanud. Igatahes on Macron Prantsusmaa feministide hinnangul Le Penist oluliselt parem kandidaat.

Toimetaja: Arni Alandi

Allikas: France 24

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: