Ungari lubab tasuda Vene energia eest Moskva seatud tingimustel

{{1651121820000 | amCalendar}}
Ungari välisminister Peter Szijjarto.
Ungari välisminister Peter Szijjarto. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ungari maksab Venemaalt ostetava gaasi ja nafta eest Moskva kehtestatud tingimustel, ütles riigi välisminister Peter Szijjarto. See tähendab nõustumist Venemaa nõudega maksta gaasi eest rublades, millest mõned muud Euroopa Liidu riigid on seni keeldunud.

"Meie gaasiimpordist 85 protsenti tuleb Venemaalt, naftast 65 protsenti tarnib Venemaa. Miks? Aga seepärast, et seda tingib infrastruktuur. See ei ole nalja pärast, meie ei ole seda valinud," rääkis Ungari otsust põhjendanud välisminister Szijjártó telekanalile CNN antud usutluses.

Szijjártó sõnul ei ole muid alternatiivseid energiaallikaid ega tarnekanaleid, mis tähendab, et lähiaastatel ei ole võimalik Venemaa energiatarnetest loobuda.

Venemaa kehtestatud makseskeemi kohaselt peavad Vene energiat importivad ettevõtted avama Gazprombankis kaks arvet – ühe konto rubla-arveldusteks ja teise välisvaluutale. Ostetud energiakandjate eest tuleb tasuda valuutas, mis konverteeritakse siis nende kontode kaudu rubladeks.

CNN-i teatel on ka mõned teised riigid nõustunud sellise skeemiga. Väidetavalt olevat ka Euroopa Komisjon eelmisel nädalal leidnud, et taoline makseskeem ei ole vastuolus Euroopa Liidu reeglitega.

Sanktsioonieksperdid väidavad, et Venemaa kehtestatud maksesüsteem võimaldab Moskvale juurdepääsu energiatuludele sõltumata lääneriikide kehtestatud piirangutest välisvaluuta kasutamisele.

CNN-i ajakirjaniku Richard Questi hinnangul on kogu süsteem õiguslikult hägune ning annab Vene presidendile Vladimir Putinile moraalse võidu, kuna sunnib lääneriikide ettevõtteid alluma tema korraldusele maksta energiakandjate eest rublades.

Sel nädalal peatas Vene gaasimonopol Gazprom gaasitarned Poolasse ja Bulgaariasse, kuna need riigid keeldusid gaasi eest rublades maksmast.

Saksa suurim gaasiostja hakkab ka Gazprombanki kasutama

Saksa suurim gaasiimportöör Uniper teatas neljapäeval, et hakkab samuti Vene gaasi eest maksmisel kasutama Gazprombanki kontosid.

"Plaanime teha oma maksed eurodes Venemaal asuvale kontole," ütles ettevõtte pressiesindaja Saksa lehele Rheinische Post.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: CNN, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: