Puidu hinnad püstitasid uusi rekordeid

Eesti palgid
Eesti palgid Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Erametsakeskuse puiduhinna ülevaade näitab, et 2022. aasta esimeses kvartalis püstitasid hinnarekordi kõik puidu sortimendid peale okaspuu paberpuidu.

Venemaa rünnak Ukrainale on tõstnud puiduhinnad seninägematusse kõrgusse. Eriliselt väärib välja toomist kase- ja haavapaberipuidu kallinemine ja küttepuidu lausa erakordne hinnakasv, teatas Erametsakeskus. "Ka okaspuupalkide hinnad on oma absoluutarvudes jõudnud sellistesse kõrgustesse, mida oleks olnud kolm kuud tagasi võimatu ette näha. Lehtpuupalkide hinnad on väga-väga kõrged."

Paberipuiduturul on hinnakasv viimase kolmveerand aasta jooksul olnud järjest kiirenev. Kolme kuuga on okaspuupaberipuit kallinenud 53 protsenti. Kasepuidu hind kasvas samal ajal ligi 33 ja haavapuidu hind enam kui 44 protsenti.

Nii nagu teisedki sortimendid on ka küttepuit kallinenud, aga hinnakasv on olnud veelgi suurem. Selle põhjuseks on juba eelmisel aastal alanud energiahindade järsk tõus, millele on nüüd aasta alguses reageerinud ka küttepuidu hind.

Kuna laovarud olid varasema suhteliselt madala hinna tõttu väikesed, nõudlus kasvas ning Ukraina sõda lisas omalt poolt veel lisasurvet, siis tõusiski kolmemeetrise segaküttepuidu hind märtsi lõpuks 45,38 eurole tihumeeter. "Tegemist on uskumatult kõrge hinnaga. Hinnakasv kolme kuuga 52,4 ja aastaga 92,7 protsenti," märkis Erametsakeskus.

2022. aasta esimeses kvartalis tehti 440 metsamaa tehingut, mille raames vahetas omanikku 3654 ha. Tehingute ja müüdud pindala hulk on märkimisväärselt langenud. Tähelepanuväärselt on langenud ka eraisikutelt juriidilistele isikutele müüdud metsamaa maht, samas on keskmised hektarihinnad tõusnud. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: