Õiguskantsler: nädala neljanda kontrolltöö teinud õpetaja käitus lubamatult

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul rikkus bioloogiaõpetaja õppekorralduse määrust, kui korraldas kontrolltöö klassile, kellel samal nädalal oli juba plaanis kolm kontrolltööd.

Kuigi selle kontrolltöö määratles bioloogiaõpetaja lihtsalt hindelise tööna, vastas see kontrolltöö tunnustele ja põhjustas õpilastele lisakoormust, leidis Madise.

Õiguskantsleri poole pöördus üheksanda klassi õpilane, kelle sõnul oleks plaani järgi pidanud tema klass tegema ühel õppenädalal (18.–22. aprill) neli kontrolltööd. Samas sätestab määrus, et õppenädalas võib olla kuni kolm kontrolltööd.

Kooli õppejuht selgitas õiguskantsleri nõunikule, et sel õppenädalal toimus 9.a klassil kolm kontrolltööd: ajaloos, eesti keeles ja ühiskonnaõpetuses. Kuigi algul pidi klass sel õppenädalal tegema kontrolltöö ka bioloogias, siis kooli elektroonilises õppeinfosüsteemis seda tööd enam ei kuvatud. Bioloogias toimus samal nädalal kontrolltöö asemel õpilastega kokkuleppel hindeline töö. Bioloogiaõpetaja oli andnud õpilastele mõista, et tööd ei ole võimalik edasi lükata ja enamik õpilastest olevat vastanud õpetaja ettepanekule peanoogutusega.

"Õpilastega sel viisil kokkulepet sõlmides rikkus õpetaja määruses kehtestatud nõuet. Kuigi kokku lepiti hindelises töös, vastas see siiski kontrolltöö määratlusele, seega pidid õpilased tegema nädalas sisuliselt ikkagi neli kontrolltööd. Kooli õppejuht nõustus õiguskantsleri nõunikuga, et õpetaja käitus lubamatult," kirjutas Madise vastuses avalduse teinud õpilasele. "Ka juhul, kui kõik õpilased oleksid õpetaja sellise ettepanekuga nõus olnud, olnuks tegemist õpilaste õiguste rikkumisega," lisas ta.

Kontrolltööde korraldamisele kehtestatud nõuete eesmärk on jätta õpilastele piisavalt aega puhkuseks ja huvitegevuseks. Samuti peab õpilasel olema võimalus omandada vajalikud teadmised ja oskused parimal võimalikul viisil.

"Kui õpilase õppekoormus kasvab lubatust suuremaks, võib õpilane õppimises maha jääda, samuti võib see halvasti mõjuda õpilase vaimsele tervisele. Seetõttu võib õpetaja selline käitumine ohtu seada igaühe põhiõiguse haridusele," märkis Madise.

Õiguskantsler julgustab avalduse teinud koolilast ka edaspidi kontrolltööde korraldamisega seotud muredest rääkima, kas klassijuhatajale, õppejuhile või kooli hoolekogule.

"Teil on ka edaspidi õigus pöörduda õiguskantsleri poole. Võite pöörduda ka terviseametisse, kelle ülesanne on kontrollida määruses kehtestatud nõuetest kinnipidamist," kirjutas õiguskantsler.

Juhtumit ERR-ile kommenteerinud haridusministeeriumi üldhariduspoliitika osakonna juhataja Ülle Matsin ütles, et on hea, et koostöös kooli õppejuhiga leiti olukorrale lahendus edasiste rikkumiste vältimiseks. "Õpilastel võiks olla koolis võimalik sellisest olukorrast turvaliselt märku anda. Sellise info tõstatamine kooli juhtkonnas saaks olla näiteks õpilasesinduse pädevuses," lisas ta.

Sotsiaalministri määrus "Tervisekaitsenõuded kooli päevakavale ja õppekorraldusele"

(4) Õppenädalas võib läbi viia kuni kolm kontrolltööd.
[RTL 2007, 8, 132 - jõust. 29.01.2007]

(6) Kontrolltöid ei planeerita esmaspäevale ja reedele, samuti õppepäeva esimesele ning viimasele õppetunnile, välja arvatud juhul, kui õppeaine on tunniplaanis esmaspäeval ja reedel või ainult ühel neist päevadest või esimese või viimase tunnina.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: