Kantsler Scholzi sõnul tuleks taastada Vene kaubavahetus Kaliningradiga

Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz
Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz Autor/allikas: SCANPIX/GABRIEL BOUYS / AFP

Saksamaa kantsleri hinnangul on Vene kaubavahetus Kaliningradi oblastiga kahe Venemaa osa vaheline kaubaliikumine, millele ei peaks Euroopa Liidu sanktsioonid kehtima.

Scholz püüdis neljapäeval leevendada pingeid Baltimaades, ärgitades Leedut ja Euroopa Liitu võtta maha sanktsioonid Vene kaupadelt, mis lähevad Venemaalt Kaliningradi, vahendab Politico.

Scholzi sõnul ei peaks sellisele Venemaalt Venemaale kaubavahetuse puhul sanktsioonid kehtima.

Viimastel nädalatel on Euroopa Liidu ja Venemaa vahel tekkinud pinged Euroopa Liidu sanktsioonide pärast, mis kehtivad ka Kaliningradi kaubavahetusele.

Kriis sai alguse, kui Euroopa Liit kehtestas uued sanktsioonid Venemaale juuni keskel, millega majandusblokk keelustas Vene terase ja rauamaterjali ekspordi.

Ainus maismaad pidi tee Kaliningradi oblastisse Venemaalt on läbi Valgevene ja Euroopa Liitu kuuluva Poola või Leedu. Venemaa kaubavahetust oma eksklaaviga Kaliningradis reguleerib varasem kokkulepe Euroopa Liidu, Leedu ja Venemaa vahel.

Venemaalt liiguvad Vene kaubad Kaliningradi mööda raudteed Leedu kaudu, seega on Leedu tolliametnikel õigus neid kinni pidada ja kontrollida. Seetõttu on Moskva ähvardanud mittediplomaatilisi vastusamme, kui Euroopa Liit ei taasta metallikaupade transporti.

Scholzi sõnul peab arvestama asjaoluga, et tegemist on kaubavahetusega  kahe Venemaa osa vahel ning seetõttu ei peaks neile kehtima Euroopa Liidu sanktsioonid, millega piiratakse eelkõige Venemaalt majandusblokki suunatud kaubavahetust.

Euroopa Liidu ametnikud on praegu kõnelustes Leeduga, et leida võimalus erandi kehtestamiseks.

Saksa kantsler lisas, et ta loodab kõigi osaliste tahtele deeskaleerida tekkinud olukord.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: