Kapitooliumi ründamise uurimiskomisjon nõuab Trumpi karistamist

USA Kapitooliumi hoone ründamise uurimiskomisjon nõuab toonase presidendi Donald Trumpi karistamist. Komitee süüdistab Trumpi ametikohustuste hülgamises.
Kapitooliumi ründamise uurimiskomisjon tahab uurida 6. jaanuaril 2021. Valges Majas toimunud sündmusi. Trumpi toetajad tungisid sel päeval Washingtonis asuvasse kongressihoonesse.
"Pole kahtlust, et Trump jälgis ja juhtis koordineeritud jõupingutusi 2020. aasta presidendivalimiste tulemuste tühistamiseks. Pole kahtlust, et ta käskis rahvahulgal marssida Kapitooliumile ja püüdis takistada võimu rahumeelset üleandmist," ütles komisjoni esimees Bennie Thompson.
"Ta valetas. Ta hülgas oma kohustused. Ta püüdis hävitada meie demokraatlikke institutsioone," lisas Thompson.
Thompsoni sõnul jätkab komitee uurimist ja uued istungid toimuvad septembris. Komisjon ei saa algatada kriminaalmenetlust, seda saab teha USA justiitsministeerium, vahendas Süddeutsche Zeitung.
Endise Valge Maja ametniku Sarah Matthewsi sõnul valas Trump 6. jaanuaril oma tegevusega õli veel rohkem tulle. Matthews viitas sotsiaalmeedia postitusele, mille Trump sündmuste ajal tegi. Trump kritiseeris siis asepresident Mike Pence'i.
"Oli ilmne, et olukord Kapitooliumis eskaleerus kiiresti. Ta oleks pidanud käskima neil inimestel koju minna. See postitus oli viimane asi, mida sel hetkel vaja oli," ütles Matthews.
Komiteesse kuulub üheksa kongressisaadikut. Seal on seitse demokraati ja kaks vabariiklast. Trump väidab, et ei teinud 6. jaanuaril midagi valesti ja komitee pole oma hinnangutes erapooletu.
Toimetaja: Karl Kivil