FBI otsis läbi Trumpi Florida kodu

{{1660009620000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) otsis läbi eelmise presidendi Donald Trumpi Florida osariigi kodu, eeldades, et Trump hoidis enda käes seadusevastaselt Valge Maja dokumente.

Trump ütles kirjalikus avalduses, et hulk Föderaalse Juurdlusbüroo uurijaid hõivas tema Florida osariigi kodu ja murdis muuhulgas sisse tema isiklikku seifi.

Trump ise oli sel ajal New Yorgis.

USA meedia andmetel keskendusid FBI ametnikud Mar-a-Lago kuurordis peamiselt Trumpi töö- ja eluruumidele.

Läbiotsimise aluseks on kahtlus Valge Maja dokumentide hoiustamises. Nimelt peavad USA presidendid seaduse järgi rahvusarhiivile üle andma kõik kirjad ja töödokumendid, kuid väidetavalt rebis Trump paljud ametlikud paberid ribadeks. Veebruaris palus USA rahvusarhiiv justiitsministeeriumil juhtunut uurida.

Trump on olnud peategelane ka kongressi uurimises, mis keskendub eelmise aasta Kapitooliumi rahutustele. Kohaliku meediaga rääkinud allikad rõhutavad, et FBI haarang polnud sellega seotud.

Trumpi sõnul on ta teinud erinevate valitsusasutustega koostööd, mistõttu oli tema kodu läbiotsimine ebavajalik ja kohatu.

Samuti ütles endine president, et justiitssüsteemi kasutati relvana, mille eesmärk on takistada tema kandideerimist 2024. aasta presidendivalimistel. 

Trumpi advokaat Christina Bobb ütles, et FBI konfiskeeris dokumendid. "President Trump ja tema juriidiline meeskond on FBI ja justiitsministeeriumi ametnikega teinud kogu aeg koostööd. FBI korraldas etteteatamata haarangu ja konfiskeeris paberi," ütles Bobb. 

Trumpi kodu läbiotsimine tekitas Washingtonis poliitilise tormi. Kongressi vabariiklaste juht Kevin McCarthy hoiatas, et peaprokurör Merrick Garlandi võib oodata uurimine, kui vabariiklased peaksid võitma vahevalimised, vahendas The Wall Street Journal

Õigusteadlaste sõnul oli tegemist ülimalt haruldase juhtumiga, kus FBI otsis läbi endise presidendi kodu. 

"Viimastel aastakümnetel pole midagi sellist olnud. Ükski inimene pole seadusest kõrgemal. Meil on palju ülemkohtu otsuseid selle kohta, et tähtsad ametnikud pole seadusest kõrgemal. Kuid kui keegi ei pea enam ametit, siis on ta tavaline kodanik, elab oma kodus ja allub seadustele," ütles St. Johni ülikooli õigusteaduse professor John Q. Barrett. 

Valge Maja kinnitusel ei olnud president Joe Biden läbiotsimisest eelnevalt teadlik.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: