Zelenski: Venemaa valmistub otsustavaks energiarünnakuks

{{1662263700000 | amCalendar}}
Mõkolajivi lastehaigla arst Svitlana Dmtrieva vaatleb oma töökohale tekitatud purustusi.
Mõkolajivi lastehaigla arst Svitlana Dmtrieva vaatleb oma töökohale tekitatud purustusi. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Umit Bektas

Samal ajal kui kogu Euroopat ähvardab talvel Venemaa korraldatud energiakriis, jätkavad Vene väed rünnakuid Mõkolajivi piirkonnas, Zaporižžija rajoonis, Dnipropetrovski oblastis ja Harkivis. Viimased päevad on toonud tsiviilohvreid, kelle hulgas oli ka lapsi.

Oluline 4. septembril kell 22.49:

- Peskov: Venemaa on valmis Zelenskiga sõja lõpetamise tingimuste üle läbi rääkima;

- Ukraina peaprokuratuur: alates 24. veebruarist on Ukrainas hukkunud 382 last, vigastada on saanud üle 740 lapse;

- Mõkolajivi linn oli ööl vastu laupäeva kuni pühapäeva hommikuni "massiivse raketitule all", paljud munitsipaalhooned on kannatada saanud;

- Insider avaldas video, kus venelased tulistavad Zaporižžija tuumajaama territooriumilt mitmekordsete raketisüsteemidega;

- Briti luure hinnangul on Vene sõdurite hulgas moraali- ja distsipliiniprobleemid;

- Ukraina ametnikud: Ukraina vasturünnak lõunas häirib Venemaa logistilist ja sõjalist võimekust, kuid ei too kaasa "vahetut kasu";

- Ukraina sõjavägi: Vene väed kandsid Lõuna-Ukrainas kaotusi nii varustuses kui ka elavjõus;

- President Zelenski sõnul tahab Venemaa hävitada iga eurooplase normaalse elu.

Ukraina sai Venemaa vangistusest tagasi ligi 600 inimest.

Riikliku infobüroo juht Oleksandr Smõrnov ütles, et see arv hõlmab umbes 100 tsiviilisikut, ülejäänud on sõjaväelased.

Harkivit tabasid mürsud

Venemaa pommitas kahte Harkivi linnaosa, haavates kahte inimest.

Harkivi oblasti kuberner Oleh Sõniehubov ütles, et haavatud inimesed viidi haiglasse.

Mürsutabamuste tagajärjel said kannatada kaks elumaja ja üks korruselamu.

Harkivi eeslinna Derhatši juht Vjatšeslav Zadorenko ütles, et Vene sõjaväelased tulistasid piirkonda kolm päeva. 3. septembril rünnati naabruses asuvat Bezruky küla, kus hävis mitu maja.

Peskov: Venemaa on valmis Zelenskiga sõja lõpetamise tingimuste üle läbi rääkima

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Venemaa on valmis pidama läbirääkimisi Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga selle üle, kuidas täidetakse Moskva tingimused "sõjalise erioperatsiooni" lõpetamiseks, vahendas Interfax.

Venemaa riikliku telekanali Rossija 1 saatejuht küsis Peskovilt, millest peaks Venemaa rääkima Zelenskiga, kes ütleb, et ei hakka Moskvaga läbirääkimisi pidama.

"Sellest, kuidas meie tingimused täidetakse," vastas Peskov. Küsimusele, kas Vene poole tingimused jäävad samaks, vastas ta jaatavalt.

"Loomulikult. Operatsioon käib, kõik eesmärgid saavutatakse," lisas Peskov.

Ukraina sadamatest lahkus veel 13 viljalastiga laeva

Ukraina taristuministeeriumi andmetel lahkus pühapäeval Odessa oblasti sadamatest 282 500 tonni Ukraina põllumajandussaadusi, mis suunatakse kaheksasse riiki üle maailma, vahendas Kyiv independent.

Ukrainas on dokumenteeritud 382 lapse hukkumine

Ukraina peaprokuratuuri teatel on Venemaa sõjas alates 24. veebruarist hukkunud 382 last, vigastada on saanud üle 740 lapse. Kõige rohkem hukkunuid on Donetski oblastis, kus hukkus või sai vigastada 388 last, järgnesid Harkivi oblast 204 ja Kiievi oblast 116 lapsega, vahendas The Kyiv Independent.

Arvatakse, et hukkunute ja vigastatute arv on tegelikult suurem ega hõlma inimohvreid Venemaa poolt okupeeritud aladel ja rindejoone lähedal.

Kuberner: Mõkolajiv oli ränga raketitule all

Mõkolajivi kuberneri Vitali Kimi sõnul tabasid Vene väed ööl vastu pühapäeva mitut eluhoonet Ukraina keskosas. Oma Telegrami kontol kirjutas ta, et Vene mürsud kahjustasid piirkonnas maju, kolme haiglat, kahte õppeasutust, hotelli ja muuseumi.

Kim ütles, et sihtmärkide hulka kuulus Bereznehuvates Võsunski külas raketi poolt hävitatud eramaja, kus väidetavalt hukkus üks laps ja veel kolm said šrapnellivigastusi.

Ta ütles, et Mõkolajivi linn oli ööl vastu laupäeva kuni pühapäeva hommikuni "massiivse raketitule all", paljud munitsipaalhooned on kannatada saanud ja seni on teatatud, et üks inimene sai vigastada.

Insideri video kinnitab, et venelased ründavad tuumajaama alalt

Väljaanne Insider avaldas video, kus venelased tulistavad Zaporižžija tuumajaama territooriumilt mitmekordsete raketisüsteemidega.

Kaadrid, mis on tehtud ööl vastu reedet laupäeva varahommikul, näitavad raketiheitjaid tuumajaama lähedal.

See video kinnitab, et Moskva kasutab tuumajaama pealetungivateks sõjalisteks rünnakuteks üle Dnipro jõe, nagu Ukraina on varem väitnud.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 450 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 49 500 (võrdlus eelmise päevaga +450);

- tankid 2049 (+15);

- jalaväe lahingumasinad 4430 (+27);

- lennukid 236 (+1);

- kopterid 206 (+1);

- suurtükisüsteemid 1147 (+13);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 294 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 156 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 864 (+0);

- tiibraketid 203 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3276 (+8);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 106 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Vene vägesid kurnavad moraali- ja distsipliiniprobleemid

Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatas, et Vene vägesid muserdavad lisaks lahinguväsimusele ja suurele ohvrite hulgale ka moraali- ja distsipliiniprobleemid.

Peamine Vene sõdurite kaebus oli tõenäoliselt jätkuvalt seotud palgaga, sealhulgas sellega, et suure tõenäosusega "suuri lahinguboonuseid" ei maksta, teatas Briti luure. Tõenäoliselt on sellega seotud korruptsioon komandöride seas, aga ka ebaefektiivne sõjaline bürokraatia.

Venemaa sõjavägi ei ole Ukrainasse paigutatud vägedele järjekindlalt taganud põhiõigusi, sealhulgas sobivat vormiriietust, relvi ja toidunorme ning palka. See on tõenäoliselt aidanud kaasa suure osa Vene relvajõudude jätkuvalt haprale moraalile.

Ukraina: venelased kandsid lõunas suuri kaotusi

Ukraina sõjaväe lõuna piirkonna operatiivjuhatus teatas, et nad tapsid laupäeval 138 Vene sõjaväelast ja hävitasid üheksa tanki, ühe haubitsa, ühe Uragani raketiheitja, ühe raketisüsteemi S-300, ühe 152 mm suurtükihaubitsa ja 18 soomusmasinat. Ukraina sõjavägi hävitas ka laskemoonalao ja pommitas lõunas parvlaevaületuskohta, teatas lõuna operatiivjuhatus.

ISW: Ukraina vasturünnak on "metoodiline operatsioon"

Ukraina ametiisikud teatasid laupäeval, et Ukraina vasturünnak Lõuna-Ukrainas on tahtlikult metoodiline operatsioon Vene vägede ja logistika nõrgestamiseks, mitte aga suur territooriumi kohene tagasivõitmine, vahendas USA sõjauuringute instituut (ISW).

Ukraina presidendi nõunik Oleksiy Arestovitš ütles laupäeval Wall Street Journalile, et Ukraina vägede praegune eesmärk lõunas on Putini armee süsteemne nõrgestamine ning et Ukraina väed hävitavad aeglaselt ja süstemaatiliselt Venemaa operatiivset logistilist varustussüsteemi suurtükiväe ja täppisrelvade löökidega. Arestovitši avaldus kordab ISW hinnangut, et käimasolev vasturünnak ei too tõenäoliselt kaasa kohest kasu ning et Ukraina väed püüavad häirida peamisi logistikasõlmesid, mis toetavad Venemaa operatsioone lõunas ja purustavad Venemaa sõjalisi vahendeid.

ISW kirjutas oma laupäevases raportis veel, et Vene väed korraldasid piiratud maapealseid rünnakuid Bahmutist kirdes ja lõunas ning Donetski linnast põhjas ja edelas.

"Ukraina väed võivad korraldada lokaliseeritud rünnakuid Lääne-Zaporižžija oblasti kokkupuutejoonel, et häirida käimasolevat Venemaa vägede paigutamist.
Venemaa võimud jätkavad sõdurite värbamist riigiettevõtetest ja vanglatest, et vältida üldist mobilisatsiooni. Venemaa okupatsioonivõimudel on üha rohkem raskusi põhiteenuste osutamisega Ukraina okupeeritud aladel," kirjutas ISW analüütik.

Ukraina noored koristavad pommitabamuse saanud maja Tšernihivis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ROMAN PILIPEY

Ukraina president kutsub Euroopat üles ühtsusele

President Zelenski rääkis oma laupäevases videopöördumises, et Venemaa püüab neil päevil energiasurvet Euroopale veelgi suurendada – gaasi pumpamine läbi Nord Streami toru on täielikult seiskunud. "Miks nad seda teevad? Venemaa tahab hävitada iga eurooplase normaalse elu – kõigis meie kontinendi riikides. Venemaa tahab nõrgestada ja hirmutada kogu Euroopat, iga riiki. Kui Venemaa ei saa seda teha tavarelvade jõuga, teeb ta seda energiarelvade jõuga. Ta püüab rünnata vaesuse ja poliitilise kaosega seal, kus ta veel rakettidega rünnata ei saa," ütles president.

Ja selle eest kaitsmiseks vajame me kõik Euroopas veelgi rohkem ühtsust, veelgi rohkem koordineerimist, veelgi rohkem üksteise abi, lisas ta.

"Sel talvel valmistub Venemaa otsustavaks energiarünnakuks kõigi eurooplaste vastu. Ja peamised vastused sellele peaksid olema kaks asja: esiteks meie ühtsus – ühtsus kaitses terroririigi vastu ja teiseks – meie enda surve suurendamine Venemaale – see hõlmab sanktsioonide suurendamist kõigil tasanditel ning Venemaa nafta- ja gaasitulude piiramist," lausus Zelenski.

Ka Valge Maja siseriikliku julgeoleku pressiesindaja ütles reedel, et "kahjuks pole üllatav, et Venemaa jätkab energia kasutamist relvana Euroopa tarbijate vastu. USA ja Euroopa on teinud koostööd, et tagada piisavate varude olemasolu," sõnas ta.

"Nendest jõupingutustest üksi ei piisa ja me jätkame koostööd Euroopa murettekitava energiapildi lahendamiseks," lisas ta.

Tšernihivis toimus plahvatus

Zelenski mainis kõnes ka laupäeval Tšernihivi linnas toimunud kurba sündmust. "Pärastlõunal kõlas kesklinnas avalikul üritusel plahvatus ja tööle läks granaadiheitja. Ohvrite hulgas on lapsi. Üks väike poiss on nüüd raskes seisundis intensiivravis. Miks nii juhtus, peaksid korrakaitsjad võimalikult kiiresti välja selgitama. Kes tõi sellele linnaüritusele lahingurelvad? Kõik vastutajad tuleb kohtu ette tuua," ütles Zelenski.

Ta kutsus üle kogu riigi kohalike võimude esindajaid ja kõiki korrakaitsjaid üles olema väga ettevaatlikud, et see kuskil enam ei korduks.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: Reuters, The Guardian, The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: