EL ja USA on suurendanud Vene alumiiniumi ja nikli importi

Vene niklikaevandus Norilskis
Vene niklikaevandus Norilskis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Tatyana Makeyeva/File Photo

Kaubavahetusandmete kohaselt on nii Euroopa Liit kui ka Ameerika Ühendriigid suurendanud Vene alumiiniumi ja nikli importi, kuigi avalikult on võetud eesmärgiks Venemaa-vastaste sanktsioonide karmistamine.

Alumiiniumi ja nikli eksport Venemaalt Euroopa Liitu ja USA-sse kasvas vahemikus märtsist juunini ÜRO kaubandusandmestiku kohaselt pea 70 protsenti, vahendab Reuters.

Vene metallide eksport oli samas vahemikus väärt ligikaudu 1,98 miljardit dollarit.

Ameerika Ühendriigid, Euroopa Liit ja teised lääneriigid on kehtestanud Venemaale mitmeid sanktsioone, kuid seni pole Vene metallitööstust sanktsioonide alla pandud.

USA välisministeeriumi esindaja kinnitas Reutersile, et ükski sanktsioon ei ole kõne alt väljas, et suurendada Putini jaoks Ukraina sõja hinda.

Analüütikute sõnul ei soovi USA ja Euroopa Liit korrata 2018. aasta segadust, mille tingis tollase USA presidendi Donald Trumpi otsus kehtestada Vene alumiiniumile sanktsioonid.

Tollal mõjutasid alumiiniumisanktsioonid nii ehitussektorit, auto- kui ka elektritööstust.

Vene alumiiniumi sanktsioonid lõpetati 2019. aastal.

Venemaa on Hiina järel maailma suurim alumiiniumitootja, tarnides alumiiniumiturule umbes kuus protsenti maailma alumiiniumist.

Peale Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale veebruaris oli Vene alumiiniumi suurim importija Euroopa Liit, kes tarnis vahemikus märtsist juunini Venemaalt 78 207 tonni alumiiniumi.

See oli 13 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

USA importis samal perioodil 23 049 tonni Vene alumiiniumi.

Analüütikute sõnul tahab USA hoida oma alumiiniumitarnete allikad mitmekesised, kuna riik ei soovi ainult Hiinast sõltuda.

Venemaa toodab ka 10 protsenti maailma niklist ning Vene ettevõte Nornickel toodab umbes 15–20 protsenti patareide jaoks sobilikust niklist.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: