Raadi punamonument jõudis Tartu linnamuuseumi hoidlasse

{{1662955680000 | amCalendar}}

Esmaspäeva hommikul kell 8 algasid Tartu Raadi pargis tööd hauatähise teisaldamiseks linnamuuseumi hoidlasse. Ühtlasi algasid ettevalmistused parki maetud sõjaohvrite säilmete ümber matmiseks.

Töödele eelnes hingepalve parki maetud sõjaohvritele, mida lugesid EELK Tartu praostkonna praost Ants Tooming ja EAÕK Tartu Pühade Aleksandrite koguduse preester Vadim Rebase.

Teisipäeval hakkavad Eesti sõjamuuseumi arheoloogid välja kaevama monumendi lähedale maetud inimeste säilmeid. Tööd kestavad eeldatavasti nädala lõpuni. Sõjaohvrite säilmed maetakse kalmistule. Täpne matmiskoht ja -aeg otsustatakse pärast väljakaevamist.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul tegi Tartu linn kevadel sõjahaudade komisjonile ettepaneku pargis asuvate säilmete ümber matmiseks. "Parki maetud sõjaohvrid peavad leidma oma viimase rahupaiga kalmistul. Ka pargis asuv punamonument ei sobi oma valeliku sõnumiga meie mälu- ja kultuuriruumi," ütles linnapea.

Eesti sõjamuuseumi hinnangul on parki maetud ligi veerandtuhat inimest.

Muuseumi direktori Hellar Lille sõnul selgub ohvrite täpne arv siiski kaevamiste käigus. "Senine sõjahaudade väljakaevamiste praktika näitab, et nõukogudeaegsed andmed maetute arvu kohta ei pruugi tõele vastata."

Raadi monumendi juurde on maetud Teise maailmasõja ajal Lemmatsis hukatud isikud ning Tartus ja Tartu ümbruses langenud punaarmeelased. Põhjalikumalt saab Raadi monumendist ja sõjahauast lugeda siit.

Teisaldusetööde ning turvalisuse tagamiseks kehtestas politsei monumendi ümbruses tööde ajaks viibimiskeelu, mis tähendab, et kõrvalised inimesed selles alas viibida ei tohi.

Raadi memoriaal Tartus. Autor/allikas: Kaarel Tarand

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: