Hiina juht lubas kaitsta Kasahstani territoriaalset terviklikkust

Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Rao Aimin

Hiina president Xi Jinping kohtus kolmapäeval oma Kasahstani kolleegi Kassõm-Žomart Tokajeviga ja ütles, et Hiina toetab Kasahstani piirkondlikes ja rahvusvahelistes küsimustes. Xi avaldas toetust Kasahstani suveräänsusele ja lubas kaitsta riigi territoriaalset terviklikkust.

"Hiina valitsus pöörab tähelepanu oma suhetele Kasahstaniga. Olenemata sellest, kuidas rahvusvahelised prioriteedid muutuksid, jätkame Kasahstani otsustavat toetamist tema iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmisel. Seisame kategooriliselt selle vastu, et mis tahes jõud saaksid sekkuda teie riigi siseasjadesse," ütles Xi kohtumisel Tokajeviga. 

Tokajev tänas Xi Jinpingi selle eest, et ta tegi pärast pandeemia puhkemist oma esimese välisreisi Kasahstani. 

"Tänan teid siiralt Kasahstani majandusarengu ja meie rahvusvaheliste algatuste toetamise eest," ütles Tokajev. 

Tokajev andis hiljuti ka mõista, et Venemaa ja Kasahstani suhted pole enam kõige paremad. Meedias levisid varem väited, et Kasahstan võib isegi lahkuda Venemaa juhitud Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsioonist.

"Mis puudutab Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni, siis ma rääkisin Moskvas, et esimest korda 30 aasta jooksul tõestas see organisatsioon end, kui saatis piiratud väekontingendi Kasahstani," ütles Tokajev. 

"Venemaal saavad nüüd mõned inimesed olukorrast valesti aru. Nad väidavad, et Venemaa päästis Kasahstani ning Kasahstan peaks nüüd igavesti Venemaa ees kummardama," ütles Tokajev. 

Shanghais kohtus Xi Jinping Venemaa liidri Vladimir Putiniga. Putin tänas Hiinat tasakaalustatud suhtumise eest Ukraina sõtta. Hiina sõnades küll toetab Venemaad, samas on Peking siiani üsna täpselt täitnud kõiki Venemaa vastaseid sanktsioone.

Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni liikmed on peale Venemaa ja Armeenia ka Valgevene, Kasahstan, Kõrgõzstan ja Tadžikistan.

Toimetaja: Karl Kivil, Arni Alandi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: