Ukraina võimud avastasid Izjumist massihaua

{{1663296840000 | amCalendar}}
Haudade lahtikaevamine Izjumis Harkivi oblastis
Haudade lahtikaevamine Izjumis Harkivi oblastis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Gleb Garanich

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas, et Ukraina võimud avastasid Izjumi linnast massihaua. Hukkunud sõduritel on piinamise tundemärke. Ukraina armee vallutas Izjumi tagasi alles eelmisel nädalal. Kohalik politseiametnik teatas, et massihauast leiti 440 surnukeha.

Oluline 16. septembril kell 22.45:

- USA kaitseministeeriumi hinnangul kindlustab Ukraina Harkivi ümbruses oma edusamme ja liigub Hersoni juures edasi;

- Zelenski sõnul toetab ta Venemaa ammoniaagi ekspordi taasavamist läbi Ukraina vaid juhul, kui Moskva annab tagasi sõjavangid;

- Izjumist leiti Ukraina sõdurite säilmed on piinamise tundemärkidega;

- Reedel hukkus mitu Vene okupatsioonivõimu esindajat;

- Kiiev: Vene armee üritab Donetski oblastis endiselt edasi liikuda;

- USA teatas täiendavast 600 miljoni suurusest sõjalisest abist Ukrainale;

- ISW: Ukraina jätkab Venemaa positsioonide survestamist;

- ÜRO saadab Izjumi vaatlejad;

- Von der Leyeni sõnul peab Putin astuma sõjakuritegude pärast Haagi kohtu ette.

Pentagon: Ukraina kinnistab oma edu Harkivi ümbruses

Ukraina kindlustab oma edusamme Harkivi ümbruses, ütles USA kaitseministeeriumi pressisekretär, õhujõudude brigaadikindral Pat Ryder.

"Meie hinnangul põhja pool ukrainlased kindlustavad oma edusamme pärast märkimisväärse ala tagasi võtmist ning venelased üritavad pärast tagasi tõrjumist oma kaitseliine tugevdada," ütles ta CNN-i teatel.

Ryderi sõnul liiguvad Ukraina väed oma vastupealetungiga Hersoni piirkonnas sihipäraselt ja kaalutletult edasi.

"Nagu alati, keskendume sellele, et pakkuda neile võitluses vajalikku tuge," ütles Ryder ajakirjanikele.

Zelenski pakub Vene ammoniaagi ekspordi taasavamist läbi Ukraina vahetuseks sõjavangide vastu

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles reedel, et toetab Venemaa ammoniaagi ekspordi taasavamist läbi Ukraina vaid juhul, kui Moskva annab tagasi sõjavangid.

Zelenski ütles Reutersile, et tegi sellekohase ettepaneku ÜRO-le, mis on soovitanud jätkata Venemaa ammoniaagi liikumist läbi Ukraina, et leevendada ülemaailmset väetisepuudust.

"Ma olen vastu ammoniaagi tarnimisele Vene Föderatsioonist läbi meie territooriumi. Ma teeksin seda ainult meie vangide eest. Seda ma pakkusin ÜRO-le," ütles Zelenski.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov lükkas selle idee tagasi. "Kas inimesed ja ammoniaak on sama asi?" tsiteeris uudisteagentuur TASS Peskovi.

Izjumist leiti Ukraina sõdurite säilmed on piinamise tundemärkidega

Ukraina Raada inimõiguste voliniku Dmõtro Lubinetsi sõnul leiti Izjumist Ukraina sõdurite säilmeid, keda võidi enne hukkamist piinata. Lahtikaevatud haudadest on leitud kinniseotud kätega Ukraina sõdurite säilmed, kes tõenäoliselt hukati ütles Lubinets Vabadusraadio ukrainakeelsele väljaandele.

Lubinetsi sõnul leiti ka Vene pealetungis hukkunud tsiviilisikute säilmeid.

Ukraina kadunud isikute voliniku Oleh Kotenko sõnul võib Izjumis hukkunute arv ületada Butšas tragöödiat.

Ukraina politseijuhi Igor Klõmenko sõnul on vabastatud Harkivi oblastist leitud vähemalt 10 erinevat kohta, kus Vene väed on inimesi piinanud.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas varem, et Ukraina võimud avastasid Izjumi linnast massihaua. Ukraina armee vallutas Izjumi tagasi alles eelmisel nädalal. Kohalik politseiametnik teatas, et massihauast leiti 440 surnukeha. 

"Harkivi oblastis Izjumist leiti inimeste massihaud. Vajalikud menetlused on seal juba alanud. Rohkem informatsiooni saab reedel," teatas Zelenski. 

Zelenski sõnul külastavad Izjumi reedel ka rahvusvahelised ajakirjanikud, vahendas CNN. 

"Me tahame, et maailm teaks, mis tegelikult toimub ja milleni Vene okupatsioon on viinud. Butša, Mariupol ja nüüd kahjuks Izjum. Venemaast külvab surma kõikjale ja peab selle eest vastutama," märkis Zelenski. 

Kohalik politseiametnik teatas, et massihauast leiti 440 surnukeha. "Võin öelda, et see on üks suuremaid matmispaiku vabastatud aladel, 440 surnukeha maeti ühte kohta," ütles kohalik politseinik Serhi Bolvinov.

Reedel hukkus mitu Vene okupatsioonivõimu esindajat

Päeva jooksul tulid teated rünnakutest Vene okupatsioonivõimu esindajate vastu Luhanskis, Hersonis, Berdjansis ja Melitopolis.

Interfaxi teatel hukkusid Luhanskis oma kontoris pommiplahvatuses Luhanski separatistliku "rahvavabariigi" peaprokurör ja tema abi, vahendas Ukrainska Pravda Vene meediat.

Hersoni linna okupatsiooniadministratsiooni hoonet tabas raketirünnak. Okupatsioonivõimu esindaja Kirill Stremousovi sõnul rünnati hoonet viie HIMARS raketiga, vahendab Moscow Times Interfaxi ja teisi allikaid.  

Kohalike allikate teatel rünnati hoonet okupatsioonivõimude koosoleku ajal, kus osalesid erinevate piirkondade esindajad. Väidetavalt on hukkunud üks inimene.

Berdjanskis hukkus kohaliku okupatsiooniadministratsiooni asejuht koos oma abikaasaga. Ukrainska Pravda sõnul vastutasid nad piirkonna Venemaaga liitmise võltsreferendumi korraldamise eest.

Plahvatusest Melitopolis teatas linnapeal Ivan Fedorov Telegrami kaudu.

ÜRO saadab Izjumi vaatlejad

ÜRO inimõiguste büroo pressiesindaja Liz Throssell teatas reedel, et organisatsioon saadab vaatlejad Izjumi. 

"Nende eesmärk on sinna minna, et saada rohkem teada, mis võis juhtuda," teatas Throssell. Ta ei täpsustanud, millal ÜRO vaatlejad kohale jõuavad. 

Throssell ütles, et ei saa veel kinnitada, kas surnukehad olid ühishauas või erinevates haudades, vahendas The Guardian. 

Ukraina võimud avastasid Izjumist massihaua Autor/allikas: SCANPIX/AP/Evgeniy Maloletka

Kiiev: Vene armee üritab Donetski oblastis endiselt edasi liikuda

Ukraina sõjaväe peastaap teatas neljapäeval, et Venemaa armee jätkab jõupingutusi, et Donetski oblastis edasi liikuda. Siiani pole see õnnestunud. Donetski rindejoon on juuni lõpust olnud põhimõtteliselt muutusteta. 

ISW: Ukraina jätkab Venemaa positsioonide survestamist

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel jätkab Ukraina vasturünnakute korraldamist ja survestab üha rohkem Venemaa armee positsioone ja logistikat Harkivi oblasti idaosas ja Luhanski oblasti põhjaosas. 

"Vene vägedel on Ida-Ukrainas tõenäoliselt raskusi oma positsioonide hoidmisega, kui Ukraina jätkab ida suunas liikumist," teatas ISW. 

USA teatas täiendavast 600 miljoni suurusest sõjalisest abist Ukrainale

Valge Maja teatas neljapäeval, et USA annab Ukrainale veel 600 miljoni dollari eest sõjalist abi.

Pentagon teatas, et pakett sisaldab raketisüsteeme HIMARS, öövaatlusseadmeid, miinitõrje varustust ja laskemoona, vahendas Reuters. 

Pärast sõja puhkemist on Washington Ukrainale saatnud 15,1 miljardi dollari väärtuses sõjalist abi. 

Von der Leyeni sõnul peab Putin astuma sõjakuritegude pärast Haagi kohtu ette

"See, et Putin peab selle sõja kaotama ja oma tegude eest vastust andma, on minu jaoks oluline, "ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. 

"Toetame tõendite kogumist. See on meie rahvusvahelise õigussüsteemi alus, et me karistame neid kuritegusid. Ja lõpuks vastutab Putin," märkis von der Leyen. 

Ajakirjanikud uurisid, et kas Putin antakse kunagi kohtu alla. "Ma usun, et see on võimalik," vastas komisjoni president. 

Vene võimude väitel puhkes Belgorodi oblastis Ukrainaga piirnevas kontrollpunktis tulekahju

Belgorodi oblasti kuberner Vjatšeslav Gladkov väitis, et Ukraina Harkivi oblastiga piirnevas kontrollpunktis puhkes tulekahju. Gladkov väitis, et tulekahju puhkes Ukraina armee rünnaku tõttu, vahendas The Kyiv Independent.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 200 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 54 050 (võrdlus eelmise päevaga +200);

- tankid 2199 (+6);

- jalaväe lahingumasinad 4690 (+8);

- lennukid 250 (+0);

- kopterid 216 (+1);

- suurtükisüsteemid 1302 (+11);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 311 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 167 (+7);

- operatiivtaktikalised droonid 908 (+0);

- tiibraketid 233 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3550 (+28);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 121 (+1).

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Bahmuti ja Donetski suunal. 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/Reuters/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: