X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Lääneriikide juhid mõistsid Putini tuumaähvardused hukka

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul on Venemaa presidendi Vladimir Putini ähvardus kasutada sõjas Ukraina vastu tuumarelva ohtlik ja hooletu. Putini otsus kuulutada riigis välja osaline mobilisatsioon ning ähvardada lääneriike ja Ukrainat tuumarelvaga pälvis paljude riigijuhtide ja poliitikute hukkamõistu.

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul näitab Putini otsus kuulutada Venemaal välja osaline mobilisatsioon, et Venemaa sõda Ukraina vastu ei lähe plaanikohaselt.

Vene väed olid Ukrainat rünnates kehvasti varustatud ja kehvasti juhitud ning Stoltenbergi hinnangul on Vene president teinud Ukrainat rünnates suure valearvestuse.

Putin teatas kolmapäeva hommikul osalisest mobilisatsioonist Venemaal. Vene kaitseministri Sergei Šoigu sõnul mobiliseeritakse kuni 300 000 sõdurit. Putin vihjas oma sõnavõtus, et lääneriikide sekkumise korral Vene-Ukraina sõtta võib Venemaa kasutada tuumarelva.

Stoltenberg rõhutas, et kaitseallianss NATO ei kavatse samasugust hooletut tuumaretoorikat kasutada. NATO peasekretäri sõnul oli Putini kõne kolmapäeva hommikul eskalatsioon, kuid see polnud üllatus.

Stoltenbergi sõnul lõppeb Vene-Ukraina sõda alles siis kui Putinile on tehtud selgeks, et Venemaa lahinguväljal Ukraina vastu ei võida.

USA president Joe Biden kinnitas sõnavõtus ÜRO Peaassamblee ees, et Ameerika Ühendriigid tahavad Vene-Ukraina sõja lõppu õiglastel tingimustel. Biden rõhutas, et ükski riik ei saa jõuga hõivata teise riigi territooriumi.

Poola peaministri Mateusz Morawiecki sõnul tahab Putin Ukrainat hävitada ja hõivata rohkem Ukraina territooriumi.

Morawiecki lubas koos ameeriklaste ja brittidega teha kõik võimaliku, et toetada Ukrainat veelgi enam sõjas Venemaa vastu.

Poola peaministri sõnul on Ukraina toetamine oluline ka Poola julgeoleku jaoks. Morawiecki lubas sama sõnavõtu raames suurendada Poola regulaararmeed 2023. aastal 20 000 sõduri võrra.

Madalmaade peaministri Mark Rutte sõnul on Putini otsus märk paanikast. "Tema [Putini] retoorika tuumarelvade kohta on midagi sellist, mida oleme mitmeid kordi varem kuulnud ning see jätab meid külmaks," ütles Hollandi peaminister Rutte.

Belgia peaminister Alexander de Croo kutsus üles rahulikule vastusele, mis püsiks Venemaa provotseerimise ja Ukraina toetamise vahepeal.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel kinnitas, et Venemaa samm ei hirmuta Euroopa Liitu peatamast oma toetust Ukrainale.

Michel kinnitas, et antud konfliktis on Venemaa agressor ja Ukraina ohver ning Euroopa Liidu toetus Ukraina vastu ei rauge.

Ühendkuningriigi kaitseministri Ben Wallace sõnul rikkus Putin osalise mobilisatsiooni väljakuulutamisega enda lubadust mobilisatsiooni mitte välja kuulutada. Briti kaitseministri sõnul näitab ebaseaduslike referendumite korraldamine Venemaa invasiooni läbikukkumist.

Wallace sõnul ei suuda ükski ähvardus ega propaganda varjata asjaolu, et Ukraina on sõda võitmas ning Venemaast saab paariariik.

Saksamaa asekantsleri Robert Habecki sõnul on tegu järjekordse halva ja vale sammuga Venemaa poolt. Habeck lubas Saksa valitsuse sees arutada võimalikku poliitilist vastust.

Tšehhi peaministri Petr Fiala sõnul näitab Putini samm, et Venemaa on selles sõjas ainus agressor.

Slovakkia peaminister Eduard Heger kinnitas toetust Ukraina territoriaalsele terviklikkusele ja suveräänsusele.

Hiina välisministri esindaja Wang Wenbin kutsus kõiki osapooli dialoogiline ning konsultatsioonidele, et leida lahendus kõigi osapoolte julgeolekumuredele.

Zelenski: rahvusvaheline üldsus ei luba Putinil kasutada tuumarelvi

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles intervjuus Saksa ajalehele Bild, et rahvusvaheline üldsus ei luba Venemaal kasutada tuumarelvi, kuigi samas ei välista seda täielikult. Zelenski viitas, et kui Putinit ei peatata Ukrainas, siis tahab ta tulevikus veelgi enam territooriumi.

"Putin võib homme öelda, et tahab poolt Poolast ähvardades vastasel korral kasutada tuumarelvi," hoiatas Zelenski.

Zelenski nõuniku Mõhhailo Podoljaku sõnul püüdis Putin oma kolmapäevase teadaandega õigustada enda senist läbikukkumist.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: