ERR USA-s: Bideni sõnul üritab Venemaa Ukraina riigi ja rahva kustutada

Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Getty Images/Anna Moneymaker

Venemaa üritab Ukraina riiki ja rahvast täielikult kustutada, ütles USA president Joe Biden ÜRO peaassambleel peetud kõnes. Bideni kinnitusel kavatsetakse Ukrainat ka edaspidi igal viisil abistada ja tema sõnul peab see sõda lõppema õiglastel tingimustel.

USA president Joe Biden ütles ÜRO peaassambleele, et julma ja ebavajaliku sõja taga Ukrainas on üks mees. Presidendi sõnul ei ähvardanud Venemaad keegi.

"Venemaa on häbematult rikkunud ÜRO põhikirja peamisi väärtusi. Pole midagi olulisemat, kui nõue, et riigid ei tohiks jõuga hõivata naabrite territooriumi. Alles täna tegi Vladimir Putin tuumaähvardusi Euroopale," kõneles Biden.

Ta mainis kõnes vaid korra Venemaa liidri Vladimir Putini otsust kuulutada välja osaline mobilisatsioon, kuid mõistis Venemaa sõjalise tegevuse Ukrainas kindlalt hukka. Ta rõhutas, et sõjaga üritatakse Ukraina riiki ja rahvast kustutada ja selle vältimiseks on USA koos liitlastega saatnud nii sõjalist kui ka majanduslikku abi.

"USA töötab liitlaste ja partneritega, et panna Venemaa oma tegevuse eest maksma, heidutada NATO territooriumi vastaseid rünnakuid ja võtta Venemaa julmuse ja sõjakuritegude eest vastutusele. Kui riigid saavad täita imperialistlikke
ambitsioone ilma tagajärgedeta, siis riskime kõigega, mille eest see organisatsioon seisab," rääkis president.

Bideni kinnitusel soovib USA, et Ukraina sõda lõpeks, kuid see peab toimuma õiglastel tingimustel.

"Ukrainal on samad õigused nagu teistel suveräänsetel riikidel. Oleme Ukrainaga solidaarsed, seisame Venemaa agressiooni vastu. Punkt," ütles ta.

Samuti ütles Biden, et ÜRO julgeolekunõukogu alalised liikmed peaksid kaitsma maailmaorganisatsiooni põhikirja ja hoiduma hääletustel veto kasutamisest.

Presidendi sõnul toetab USA julgeolekunõukogu nii alaliste kui ka ajutiste liikmete hulga suurendamist.

"See tähendaks alalise liikme kohti riikidele, keda oleme pikalt toetanud, ja alalise liikme kohti riikidele, mis asuvad Aafrikas, Ladina-Ameerikas ja Kariibi mere ümbruses," ütles ta.

Lisaks rääkis Biden oma kõnes tuumaohust, toidukriisist, kliimamuutusest ja inimõigustest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: