Mõlemas Nord Streami torus on gaasileke

{{1664213820000 | amCalendar}}
Nord Stream 2 torujuhe
Nord Stream 2 torujuhe Autor/allikas: SCANPIX/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Taani teatas esmaspäeval gaasilekkest Nord Stream 2 torujuhtme lähedal. Hiljem teatas gaasitoru haldav ettevõte, et gaasi surve on langenud mõlemas Nord Stream gaasitorus, vahendas Interfax. Taani võimud kehtestasid Bornholmi saare ümbruses turvatsooni.

Rootsi mereameti sõnul on nüüdseks Nord Stream 1 gaasitorus teada kaks lekkekohta – üks Rootsi majandusvetes ja üks Taani majandusvetes.

Lekkekohad on teineteise lähedal.

Alguses teatati esmaspäeva õhtul Nord Stream 2 gaasitoru gaasilekkest, kuid hiljem tuli teade lekkest ka Nord Stream 1 torus.

"Gaasileke on ohtlik mereliiklusele," teatas esmaspäeval Taani mereliikluse amet. 

Berliin teatas, et torujuhtmes toimus rõhulangus. Saksamaa valitsus teatas, et teeb koostööd Taani võimudega, et välja selgitada, mis põhjustas selle languse, vahendas Yle. 

Nord Stream 2 torujuhe täideti gaasiga enne, kui projekt Moskva-vastaste sanktsioonide tõttu lõpetati. 

"Gaasitoru pole kunagi olnud kasutusel, oli lihtsalt tehniliseks tööks ette valmistatud ja seetõttu täidetud gaasiga," ütles Nord Streami pressiesindaja Ulrich Lissek. 

Nord Stream 2 gaasitoru, mis Läänemerd mööda Venemaa gaasivälju Saksa tarbijatega ühendab, valmis veebruari lõpus. Saksa valitsus ei ole soostunud seda Venemaa Ukrainale kallale tungimise pärast kasutusele võtma.

Kreml teatas augustis, et Nord Stream 2 gaasitoru saaks kasutusele võtta.

Gaasilekete negatiivsed keskkonnamõjud peaksid ainult lekke lähiümbruses avalduma.

Gaasileke võis olla tekitatud tuukrite või allveelaeva poolt. Saksa Tagesspiegeli sõnul on seda teooriat arutanud ka Saksa valitsus, vahendas Rootsi Svenska Dagbladet.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: Yle/DW/Interfax/Reuters/Svenska Dagbladet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: